Gülen videosu izlemeye, silah doğrultarak gözaltı ve 12 yıl hapis

Adıyaman'da, otomobilde Fethullah Gülen'in konuşma videosunu izledikleri gerekçesiyle silah doğrultularak gözaltına alınan 2'si akademisyen, 2'si doktor 5 kişi 4 yıl 2 ay ile 12 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.
Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında geçen 8 Şubat gecesi, polis ekipleri kentte çeşitli adreslere operasyon düzenledi. Polis ekipleri operasyon düzenlemek için gittiği bir evin önünde park halinde duran otomobilde aranan kişilerin bulunduğunu saptadı.

Polislerin bunun üzerine yöneldiği otomobilde Fethullah Gülen’in videosunu izleyen ve himmet paralarını saydıkları öne sürülen, hakkında yakalama kararı bulunan akademisyen sorumlusu İlyas B. ile Adıyaman Üniversitesi’nde görevli akademisyenler Hacı P. ve Recai K.’yı gözaltına aldı. Operasyon kapsamında ayrıca bu kişilerle bağlantılı olduğu belirlenen doktorlar Suat Ç. ile Ahmet T. de yakalandı.
Sorgulamalarının ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden İlyas B., Hacı P. ve Suat Ç. tutuklanırken, diğer 2 dkişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Haklarında ‘terör örgütü üyeliği ve yöneticiliği’ suçlarından dava açılan sanıklar, 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yapılan karar duruşmasına katıldı.

Mahkeme heyeti, son sözlerini sorduğu ve suçlamaları reddeden sanıkların, elde edilen delillerle suçlarının sabit olduğunun belirlendiğini vurgulayarak; İlyas B.’yi 12 yıl 9 ay, Suat Ç., Hacı P. ve Ahmet T.’yi 6 yıl 3 ay, Recai K.’yi ise 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti kararın ardından sanıklar İlyas B.’nin tutukluluğunun devamına, Suat Ç. ile Hacı P.’nin tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak yurtdışı çıkış yasağı ile tahliyesine hükmetti.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ