F Tipi Cezaevlerinde yaşamı izlemek ister misiniz?

Kadınlar, çocuklar, yaşlılar dahil onbinlerce masumun şartlarını anlamak için...
OHAL döneminde onbinlerce siyasi tutuklu F Tipi cezaevlerine dolduruldu. Bazı cezaevlerinin şartları ise F Tipi’nden daha ağırlaştırıldı. Gazeteci Ayşenur Parıldak gibi pek çok tutuklu, müşahade hücresi ismi verilen bir yatak ve o yatak kadar boşluk bulunan tecrit odalarında tutuluyor.

Binlerce tutuklu ise F Tipi cezaevlerinde farklı biçimlerde tecrit altında tutuluyor.
Silivri Cezaevi’nin çeşitli bölümleri ise herhangi bir “F” ya da “L” gibi herhangi bir kategoriye sokulmadılar ve Erdoğan Rejimi’ni desteklemeyenler için eşi görülmemiş tecrit hapishanelerine dönüştürüldüler.

Türkiye’de cezaevlerinde uygulanan tecrite karşı durmak için siyasi tutuklular uzun yıllar mücadele ettiler.

Olayların çıktığı, mafyanın egemen olup, insanları haraca bağladığı adli tutukluların koğuş sistemi değişmezken, siyasi tutukluların tecride alınmaları, devletin sindirme politikasının bir yansımasıydı.

Yüzlerce tutuklu çeşitli biçimlerde tecridi protesto etti. Ölüm oruçları başladı. Devlet ölüm oruçlarına müdahale etti. Pek çok tutuklu zorla müdahale nedeniyle hafızasını kaybetti.  
Bir grup senarist ve yönetmen F Tipi cezaevlerindeki yaşamı konu eden bir film çektiler.
Filmde parçalar halinde ayrı hücrelerdeki yaşam anlatılıyor. Tutuklu ve mahkum psikolojisi ile idarenin (devlet)  uygulamaları filmde yalın çıplaklığıyla sergileniyor. Şu an yakınları tutuklu olan yüzbinlerce insanın tecrit hapishanelerindeki durumu anlayabilmeleri için filmi izlemelerini tavsiye ediyoruz. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ