“Elazığ Cezaevi’nde işkence için ‘A Takımı’ kuruldu” iddiası

Türkiye’deki cezaevlerinde 15 Temmuz’dan sonra yeniden başlayan işkence ve hak ihlalleri ile ilgili iddialara her gün yenileni ekleniyor.


Artı Gerçek sitesi yazarlarından İnci Hekimoğlu, Elazığ Cezaevi’nde tutuklulara uygulanan işkenceleri gündeme getirdi.

Artı Tv yayınına katılan Hekimoğlu, İzmir Şakran Cezaevi’nden Elazığ Cezaevi’ne gönderilen ikinci müdürün gardiyanlardan oluşan bir ‘A Takımı’ kurarak, tutuklu ve hükümlülere insanlık dışı muamelelerde bulunduğunu iddia etti.


Yaşananların, Diyarbakır Barosu ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nin raporuna yansıdığını belirten Hekimoğlu, cezaevinde askeri usul sayıma karşı çıkan tutukluların ‘A Takımı’nın saldırısına uğradığını ve 20 kişinin yaralandığını, kolu kırılanlar, beyin sarsıntısı geçirenler olduğunu söyledi.İşkence iddiaları Meclis gündemine taşındı

Öte yandan, Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde ayakta sayımı reddeden tutukluların gardiyanlar tarafından darp edildiği iddiası, HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki ve Leyla Güven tarafından Meclis gündemine taşıdı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, HDP milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi, Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde, Maraş Türkoğlu Cezaevi’nde, Buca Kırıklar F Tipi 2 No’lu Cezaevi’nde, Rize Kalkandere Cezaevi’nde, Şakran 3 No’lu T Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine yönelik Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün cevaplaması talebiyle yazılı soru önergesi verdi.

Güven, önergesinde “Bakanlığınız, iddia edilen hak ihlallerine ilişkin kişi veya cezaevi yönetimlerine karşı herhangi bir idari işlem veya soruşturma başlatmış mıdır?” sorusunu yöneltti.

HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki de Kahramanmaraş Türkoğlu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda yaşanan hak ihlallerini gündeme getirdi. Tiryaki, ‘çıplak arama, darp, ayakta ve askeri nizamda sayım’ gibi ihlallerin raporlara yansıdığını belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ