Diyarbakır Cezaevinde işkence ve çıplak arama iddiası

Diyarbakır 1 Nolu T Tipi Cezaevine sevk edilen 439 tutuklu ve hükümlüye işkence yapıldığı iddia ediliyor. Tutuklulardan Yunus Güneş’in annesi, koridorun kan içinde kaldığını söyledi.
Batman Cezaevinden Diyarbakır’a geçen ay sevk edilen Yunus Güneş’in annesi, Diyarbakır’da oğluna işkence yapıldığını söyledi. Sosyal medyadan sesini duyurmak için bir video yayınlayan Yunus Güneş’in annesi, bu olaya bir çözüm bulunmasını istedi.


BÜTÜN KORİDORLAR KAN İÇİNDE KALMIŞ

Anne Güneş, “Oğlumla beraber 20 koğuşu Diyarbakır Cezaevine sürgün ettiler. Oradaki gardiyanlar tek tek hepsine işkence yapmış. Koridorlar kan olmuş. Benim oğlum bir arkadaşıyla tek bir koğuşta kalıyordu. Oğlumun isyanla bir ilgisi yok. Bir aydır oğlumuzdan bir haber almadık. Kimse bize haber vermedi. Telefon açıyoruz, cevap yok. Bunlara işkence yapıp koğuşlarına atmışlar. Müdüre çıkmak istiyorlar, bırakmıyorlar. Dilekçe yazıyorlar, cevap veren yok. Şahsi eşyalarını vermemişler. Benim oğlum 14 gün bir elbiseyle yaşamış. Yetkililere sesleniyorum. Buna bir çare, çözüm bulsunlar. Bu böyle olmaz.” dedi.

4 Nisan akşamı Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde adli mahkum ve tutukluların bulunduğu bir koğuşun ateşe verilmesiyle başlayan isyan girişimi büyümeden bastırılmıştı. Olay sonrası Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, tutuklu ve hükümlüler hakkında soruşturma açtı ve aralarında isyana katılmayan çok sayıda mahkum ve tutuklunun bulunduğu 439 kişi Diyarbakır 1 Nolu T Tipi Cezaevine sevk edildi. Olaya karışan 220 tutuklu ve hükümlü hakkında SEGBİS ile ifadesi alındıktan sonra tutuklama kararı verildi.

HAKARET, KÜFÜR, ÇIPLAK ARAMA

Tevhid Medya Merkezi’nin Twitter hesabından yapılan açıklama şöyle denildi: “Cezaevlerinde Koronavirüs sebebiyle olağanüstü önlemlerin alındığı, sevklerin tamamen durdurulduğu şu günlerde idarenin keyfî ve hukuksuz bir şekilde onlarca mahkûm/tutukluyu başka bir şehre sevk etmesi ayrı bir sorumsuzluk örneği. İsyana hiçbir şekilde katılmayan, olay gecesi tekli hücresinde bulunan Yunus Güneş isimli kardeşimiz ve 218 kişi, isyana katıldığı iddia edilen 220 kişi ile birlikte Diyarbakır’a sevk edilmiştir. Diyarbakır T Tipi’ne sürgün edilenler, Diyarbakır’da gardiyanların hakaret/küfür/şiddetine maruz kalmış, cezaevi girişinde insan onuruna yakışmayan zor kullanılarak “çıplak arama” yapılmış, itiraz edenler işkenceye varacak şekilde şiddet görmüştür.”

RAPOR ALMASINLAR DİYE REVİRE ÇIKARTILMIYORLAR

HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. İşkence iddiaları hakkında Adalet Bakanlığı’ndan açıklama yapmasını isteyen Gergerlioğlu, “Bu rezaletler hakkında açıklamanız? Yunus Güneş Batman Cezaevinden Diyarbakır’a sürgün edildi. İnsanlık dışı muamele ile gördü. Önce hiç alakası olmayan bir şeyden dolayı sürgün edildi. Girişinde istisnasız kendisi de dahil tüm mahkumlar dövüldü sonra koğuşlara bırakıldı.” dedi.

Darp raporu almasınlar diye mahpusların revire çıkartılmadığını vurgulayan Gergerlioğlu, “Batman Cezaevinden gönderilen şahsi eşya ve elbiseleri kendilerine verilmiyor. 14 gün boyunca aynı elbiseyle yatıp kalkıyor. Sonrasında bizim dışarıdan gönderdiğimiz elbise kendisine yetişiyor. Dilekçe yazıyor, işleme alınmıyor, müdürle görüşmek isteniyor, müdür mahkumla görüşmüyor” diye yazdı.

SORUMLU CEZAEVİ MÜDÜRÜ

Bold Medya’ya ulaşan başka bir tutuklu yakını Emre Süslü ise “Bizim yakınımız da Diyarbakır Cezaevinde bulunuyor. Nakil sırasında işkence yapılmış, darp uygulanmış. Sesimizin duyulmasını istiyoruz. Mahkumlara işkence yapılması emrini veren cezaevi müdürü Muharrem Kazan’dır. Gardiyanlar talimatla psikolojik baskı uyguluyor. Kötü muamele var. Eşyaları verilmiyor, kantinden doğru dürüst bir şey alamıyorlar. Kargolar ulaşmıyor.” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ