Bünyan Cezaevi’nde işkence: "ölsünler" denilerek korona hastalarının kaldıkları hücreye kapatıldılar

Kayseri Bünyan Kapalı Cezaevi’nde 5 yıldır tutuklu 28 yaşındaki Bayram Sevgin, telefonda ailesine 4 arkadaşı ile birlikte gardiyanlardan işkence gördüklerini, "ölsünler" denilerek koronavirüs hastalarının kaldıkları hücreye kapatıldıklarını söyledi.
Kardeşi Emine Sevgin’i arayarak yaşananları anlatan tutuklu Bayram Sevgin, 5 Mayıs’ta kantinden sipariş ettikleri ürünlerden birinin olmadığını ancak gardiyanların kendilerine zorla başka bir ürün vermeye çalıştığını aktardı.

‘OTUR’ DEDİĞİMİZDE OTURACAK, ‘KALK’ DEDİĞİMİZDE KALKACAKSINIZ’ 

Buna karşı çıkmaları üzerine gardiyanların kendilerine, “Bunu alacaksınız. Biz otur dediğimizde oturacaksınız kalk dediğinde kalkacaksınız’ dediğini belirtti. Yaşananların ardından ilk önce kendilerine hakaret ve küfürler edildiğini aktaran Sevgin, daha sonra kalkan ve coplarla şiddete maruz kaldıklarını ve bu durumun 13.30 ile 16.00 arasında devam ettiğini aktardı.


‘SÜRÜKLEYEREK SÜNGERLİ ODAYA GÖTÜRDÜLER’ 

Olay sırasında başgardiyan ve müdürün de olduğunu söyleyen Sevgin yaşananlar şöyle Mezopotamya Ajansı’na şöyle aktardı: “Bizi süngerli odaya kadar sürüklediler. Hata bizim elbiselerimizi de soydular. Tacizde bulundular. İnsanlık onuruna yakışmayacak davranışlarda bulundular. İşte ‘Türk devletin gücünü gördünüz mü? Size Türk devletinin gücünü göstereceğiz’ tehditleri savurdular.”

‘KORONAVİRÜS HASTALARININ KALDIĞI HÜCREYE KOYDULAR’  

Revire çıkarıldıklarını fakat cezaevi doktorun rapor vermediğini söyleyen Sevgin kardeşinin anlatımları şöyle aktardı: , “Doktor bana ‘işte bunlar eski izler ve morluklardır’ diyor. Kanımı da içseler boyun eğmem. Bu muamele de Kürt olduğumuz içindir. Şimdi arada koridorlara çıkınca laf atıyorlar. Gelip kapıyı güm diye vuruyorlar. Darp edildiğimiz gün kaldığımız hücrede koronavirüs hastaları kalıyordu ve onları çıkarıp bizi koydular. Bunlar ‘Ölsünler gebersinler’ diyerek bizi hastalıklı yere koydular. Bir arkadaşımızın kafası dikiş tutmayınca zımbayla dikiş atıldı. Yaşanılan her şey kamera kayıtlarında da mevcuttur.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ