AKP’li vekilin ‘şehir hastanesi’ isyanı: İlla bir hastalık icat edelim… Çok aksayan yeri var!

Sağlık emekçilerinin ve örgütlerinin itiraz ettiği ve sıkça uyardığı 'şehir hastaneleri' projeleri hayata geçti. Ancak AKP'li vekili bile isyan noktasına getiren uygulamalarla...AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, şehir hastaneleri ile özel hastanelerdeki kâr için yapılan ‘gereksiz‘ işlemlerden şikâyetçi oldu. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda şehir hastaneleri tartışılırken söz alan Öztürk, “Benim de kafamın karıştığı, canımı sıkan işler oluyor” dedi.


Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Öztürk, yıllardır uygulandığı halde bir türlü önlem alınamayan sağlık sistemindeki vurguna yönelik isyanını Meclis’te dile getirdi. CHP, İyi Parti ve HDP’li milletvekilleri de şehir hastanelerini işleten şirketlerin daha fazla para kazanmak uğruna yersiz tahlil ve işlemler yaptıkları eleştirisinde bulundu.

AKP Milletvekili Öztürk, şehir hastaneleri ile özel hastanelerdeki sağlık vurgununu kendi yaşadıkları üzerinden şöyle anlattı:

‘İLLA BİR HASTALIK BULUNCAYA KADAR’

“Benim de kafamın karıştığı, özellikle sağlık yatırımlarında canımı sıkan işler oluyor. Gidiyorsunuz hastaneye, size A’dan Z’ye tahlil yazıyorlar. Yok kanser tahlili, bilmem ne tahlili. Ya, kardeşim, ne gereği var, diyorum. ‘Efendim, siz para ödemiyorsunuz’ diyor. Kim ödüyor? Meclis ödüyor. Ya, Meclis de ödese kamu ödüyor, bana illa hastalık mı icat edeceksiniz diye benim de çıkış yaptığım oluyor. Gidiyorsunuz ufak bir mesele için, size diyor ki, ‘efendim, gelmişken bir check-up yapalım’ şimdi moda oldu ya. Yok MR çekelim, yok şunu çekelim. İlla bir hastalık buluncaya kadar… Sistemde çok aksayan yerler var.”

CHP MİLLETVEKİLİ: HEKİM OLARAK VİCDANIM SIZLIYOR’

CHP Balıkesir Milletvekili doktor Fikret Şahin, şehir hastaneleri modeliyle sağlık hizmetinin adeta para kazanılır ticari bir hizmet alanı haline dönüştüğünü, bu hastanelerde amacın insan sağlığından çıkıp kâra odaklandığını savundu. Şahin, “Başhekimler toplantı yapıp hekimlere diyorlar ki, ‘Arkadaşlar, MR fazla isteyin, odyo fazla isteyin, tahlili fazla isteyin, gelirimiz artsın. Döner sermayemiz düşük kalmasın.’ Başhekimler ciro bazında birbirleriyle yarışıyorlar, ‘ben bu ay 10 trilyon ciro yaptım, geçen aya göre 2 trilyon artırdım’ diyorlar. Boşuna ameliyatlar yapılıyor. Ben şahit oldum, hekim olarak vicdanım sızlıyor” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ