AKP zulmü katlanıyor: Cezaevindekilere nefes almak bile yasaklandı!

Cezaevlerindeki kötü muamelenin ardı arkası gelmiyor. Son örnek Aydın E Tipi Kapalı Cezaevi. Bir mahpus yakının bildirdiğine göre; koğuş kapılarındaki mektup atılıp erzak alınan küçük delikler kapatıldı, böylece koğuşlardaki hava akımı engellendi.
Cezaevlerinde işkence gibi uygulama haberleri gelmeye devam ediyor. Aydın E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutukluların nefes aldığı küçük havalandırma delikleri, cezaevi müdürünün talimatıyla kapatıldı.

Sıcak havalarda koğuşlardaki küçük pencereden giren hava, koğuş kapısındaki delikler yardımıyla hava akımı oluşturuyor, bu durum da içeridekileri rahatlatıyordu. Fakat cezaevi müdüründen gelen talimatla koğuşların kapılarındaki erzak, mektup verilen bu delikler kapatıldı.

Konuyu daha önce de gündeme getiren HDP’li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevinde yakını bulunan bir kişinin gönderdiği mesajı paylaştı. 
“Ömer bey iyi günler. Babam Aydın E tipi kapalı cezaevinde kalıyor. Koğuşlar kalabalık ve yaz ayında içerisi çok sıcak oluyor ,mahkumlar devamlı ayni havayı teneffüs etmekten çok bunalıyor ve daralıyor. Koğuştaki küçük pencereden giren hava koğuş kapısındaki delikle cereyan ediyordu ve bu hava akımı mahkumları biraz olsun rahatlatıyordu ama cezaevi müdürü kapılardaki bu erzak, mektup verilen deliklerin kapalı kalması direktifini vermiş ve hava akimini engellemiş.”

‘HAVLU BİLE İÇERİYE ALINMIYOR’

“Cezaevinde babam devamlı aynı havluyu kullandığı için havlusu kullanılamaz hale gelmiş, yırtılmıştı, ona havlu götürdüğümde havluyu almadılar kantinde satıldığını söylediler, bende kantinde 1 aydır havlunun olmadığını ve tedarik edilmediğini mahkumların mağdur olduğunu söyledim.”

GARDİYANLAR BABALARIN ÇOCUKLARINA YAPTIĞI OYUNCAKLARI TOPLAMIŞ

“Tedarik şirketiyle sıkıntı yaşanmıştır deyip geçiştirdiler Mahkumlar kendilerini ziyarete gelen çocukları için el işi oyuncak yapabiliyor, babamı ziyaret ettiğimde gördüm yanımdaki küçük kız çocuğuna babası o gün oyuncak getirememişti, çünkü gardiyanlar oyuncakları toplamış.”

“Bu nasıl kin ve nefrettir anlamak mümkün değil. Cezaevlerinin yönetimlerinin acilen içeride olanların insan olduğunu anlaması gerek. Bizim sesimizi duyurduğunuz için çok teşekkür ederim.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ