32 cezaevinde 663 hak ihlali: İşkence, darp, kötü muamele…

İnsan Hakları Derneği, Marmara bölgesindeki cezaevlerinde yaşanan Temmuz, Ağustos ve Eylül tarihlerini kapsayan hak ihlalleri raporunu açıkladı. Üç aylık süreçte en az 663 hak ihlali yaşandı.
İnsan Hakları Derneği’nin raporunda; ‘işkence, darp ve kötü muamele’, ‘iletişim yasakları’, ‘sağlık ve tedavi hakkının ihlali’, ‘sevk-sürgün’, ‘disiplin cezaları ve infazların yakılması’ başlıklarına yer verildi. Rapora göre üç aylık süreçte en az 663 hak ihlali yaşandı.


İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, Temmuz, Ağustos ve Eylül 2019 tarihlerini kapsayan “Marmara Bölgesi Cezaevlerinde Yaşanan Hak İhlalleri” raporunu açıkladı.

Rapor, aile, faks ve mektup yolu ile gelen hak ihlali başvuruları ve gönüllü dernek avukatlarının cezaevlerine yaptıkları ziyaretler sonucu edindikleri bilgilerin derlenmesiyle hazırlandı.

HAK İHLALİ BAŞVURUSU YAPANLARIN 172 SİYASİ TUTUKLU 

32 farklı cezaevinden 19’u kadın, 170’i erkek tutuklu başvurdu. Başvuranlardan 172’si politik, 17’si adli tutuklu.

Temmuz’da 43, Ağustos’da 111, Eylül’de ise 35 olmak üzere toplam 189 başvuru yapıldı. Rapora göre, üç aylık süreçte 32 cezaevinde 663 hak ihlali tespit edildi. Raporun sonuç bölümünde ise çağrıda bulunuldu:

‘DUYARLILIK ÇAĞRIMIZDIR’ 

“Hazırladığımız rapor, aynı zamanda, hapishanelerde yaşanan devasa sorunlara ilişkin duyarlılık ve mahpuslarla dayanışma çağrımızdır. Hapishane Komisyonu olarak içeridekilerin sesi olabilmeyi, yaşanan sorunlara duyarlılık yaratabilmeyi, sorunları görünür kılabilmeyi umuyoruz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ