Zarrab dışında yurtdışında 5531 tutuklu varmış!!

Zarrab dışında yurdışında 5531, ABD’de ise 56 Türkiye Vatandaşı tutuklu veya hükümlü olduğu ortaya çıktı
Yurtdışında, Aralarında Rıza Zarrab’ın da Olduğu 5531 Tutuklu ve Hükümlü Türk Vatandaşı Var…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçtiğimiz Mart ayının 3’ünde CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun ‘Yurtdışında yargılanan ve ceza alan Türk vatandaşlarına ilişkin’ soru önergesini yanıtladı. Soru önergesine yazılı cevap veren Çavuşoğlu, 147 farklı ülkede toplam 5531 tutuklu ve hükümlü Türk vatandaşının bulunduğunu açıkladı.

Bu kişilerden 3092’si Almanya Federal Cumhuriyeti’nde, 376’sı Yunanistan’da, 218’i KKTC’de, 139’u Gürcistan’da, 202’si Belçika’da, 202’si Avusturya’da, 175’i Fransa’da, 118’i Hollanda’da, 94’ü İsviçre’de, 56’sı ABD’de, 62’si Danimarka’da, 68’i Romanya’da, 53’ü Suudi Arabistan’da, 47’si  Rusya Federasyonu’nda, 45’i Bulgaristan’da, 33’ü İngiltere’de, 22’si İran ve İsveç’te, 61’i İtalya’da bulunuyor. 2008-2016 yılları arasında yurtdışında kayıp olup akıbetleri araştırılmakta olan Yunanistan’da toplam 42 vatandaş olduğunu, bunlardan 3’ünün bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, ‘Aynı dönemde İtalya’da 11, Fransa ve Belçika’da 3, Bahamalar’da 2, İrlanda’da 1, Suudi Arabistan’da 1 ve ABD’de 1 vatandaşımız kayıp olup, kendilerinden haber alınamamaktadır.’dedi.


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ilgili sözleşme ve anlaşmalar çerçevesinde yurtdışında hükümlü olarak bulunan vatandaşların, hürrriyeti bağlayıcı cezalarını vatandaşı bulundukları Türkiye’de çekmek üzere talepte bulunulabildiğini ve bu şekilde 2008-2016 yılları arasında toplam 293 kişinin Türkiye’ye nakledildiğini söyledi.

Erdogan: Vatandaşıma sahip çıkarım

Geçtiğimiz günlerde Reuters’e önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de tutuklu bulunan işadamı Rıza Zarrab ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’ya ilişkin bir soruya, Mayıs ayındaki ABD ziyaretinde atılacak adımlardan birinin de Rıza Zarrab ile ilgili olacağını söyleyerek, ‘Zarrab babamın oğlu değil ama benim bir vatandaşım. Eğer varsa bir suçu Adalet Bakanlığı’na dosyası iletilir, yoksa hemen bazı şeyler uydurularak tutuklanırsa, vatandaşına sahip çıkamayan ülke konumuna düşeriz.’ şeklinde cevap verdi.Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun yurdışındaki tutuklu ve hükümlü Türkiye vatandaşlarının sayısını, Erdoğan’ın Reuters’e mülakat verip, vatandaşımın hukukuna sahip çıkarım sözlerinden yaklaşık bir ay kadar önce verdiği görülüyor.

Erdoğan’ın Zarrab dışındaki binlerce tutuklu ve hükümlü Türkiye vatandaşlarının hakkını korumak için herhangi bir demeç verdiği şimdiye kadar hatırlanmıyor. ABD Başkanı ile görüşmesinde de Erdoğan’ın Zarrab dışındaki tutuklu veya hükümlü 56 Türk vatandaşının durumlarının gündeme getirileceği yönünde herhangi bir işaret vermiş değil.

(Milliyet ve Hürriyet)

Washington hattı
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ