YÖK Başkanlığı’na iktisat tarihi hocası Erol Özvar atandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından YÖK Başkanlığı görevine Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar atandı. İktisat tarihi konusunda uzman olan Özvar'ın Osmanlı Devleti maliyesi ile ilgili çok sayıda eseri bulunuyor. Erol Özvar kimdir?


Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK Başkanlığı görevine Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar’ı atadı.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar’ın YÖK üyesi ve YÖK Başkanı seçilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.


PROF. DR. EROL ÖZVAR KİMDİR?

İktisat ve iktisat tarihi profesörü olan Özvar, 1966’da İstanbul doğdu. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimini aynı şehirde tamamladı. 1989’da Marmara Üniversitesi İktisat Bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Özvar, aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. 1998’de Marmara Üniversitesinde “17. Yüzyılda Osmanlı Taşra Maliyesi’nde Değişim: Rum Eyaletinde Hazine Defterdarlığından Voyvodalığa Geçiş” konulu doktora tezini sundu. Özvar’ın Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmış çalışmaları içinde yer alan “Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması” kitabı, Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezince 2005’te kitap dalında en iyi eser ödülüne layık görüldü.

Mehmet Genç ile hazırladığı 2 ciltlik “Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler” adlı eseri 2013’te Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü’ne değer görülen Özvar, 2009-2012 arasında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezinde ve araştırma desteği kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programında ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı. Uluslararası Türkiye’nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliğinin idare kurulu üyesi olan Özvar, Uluslararası İktisat Tarihi Kurumu ile Türk Tarih Kurumunda bilim kurulu üyeliği de yaptı. 15 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Marmara Üniversitesi rektörlüğüne atandı. Evli olan Özvar’ın üç çocuğu bulunuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ