Yeniden görülen Balyoz davasında 6 sanık için 12 yıla kadar hapis istemi

Yeniden görülen 'Balyoz' davasında, savcı mütalaasını açıkladı. Savcı 7 sanığın 12 yıla kadar hapsini istedi.

Yargıtay’ın ‘Balyoz’ davasında 7 sanık için verilen beraat kararını bozmasının ardından yeniden yapılan davada savcı mütalaasını sundu. Duruşma savcısı, bozma kararına uyulmasını talep etti. Savcı aralarında Çetin Doğan’ın da bulunduğu 6 sanığın ‘suç için anlaşma’ suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Bir sanığın ise hayatını kaybettiği belirtilerek hakkındaki yargılamanın düşmesine karar verilmesi talep edildi.

ÇETİN DOĞAN, SEGBİS’LE KATILDI


Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya başka suçtan hükümlü bulunan sanık Çetin Doğan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Duruşmada 4 tutuksuz sanık ile sanık avukatları hazır bulundu.

Duruşma savcısı Alim Yaşar, Yargıtay’ın bozma ilamının usul ve yasaya uygun olduğunu öne sürerek bozma kararının kabul edilmesini istedi. Yaşar mütalaasında, Çetin Doğan, Emin Küçükkılıç, Erdal Akyazan, İhsan Balabanlı, Mehmet Kaya Varol ve Behzat Balta’nın ‘suç için anlaşma’ suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

BERAAT KARARI BOZULMUŞTU

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Balyoz Davası’nda, Çetin Doğan, İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Metin Yavuz Yalçın, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç’a verilen beraat kararını bozmuştu.

Sanıkların eylemlerinin, ‘teşebbüs aşamasına ulaşmayan hazırlık hareketleri kapsamında değerlendirileceği’ belirtilen gerekçede, seminer çalışmasındaki konuşma içerikleri, plan seminerinin hukuki dayanağı ile icra şekline ilişkin kurumsal belgeler dikkate alındığında, sanıkların fikir birliği içinde gerçekleşen eylemlerinin, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 316. maddesinde düzenlenen ‘suç için anlaşma’ suçunu oluşturduğu öne sürülmüştü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ