Yargıtay üyesi: Bazı meslektaşlarımızın hatalı, kamuoyunu rencide eden kararları var

Yargıtay 1. Ceza Dairesi Üyesi Fatih Akdoğan, “Ailem soruyor ‘Bu nasıl karar’ diye. Onlara dahi izah edemiyorum. Bazı meslektaşlarımızın hatalı, kamuoyunu rencide eden kararları var" dedi.

Türkiye'nin yüksek yargı temsilcileri, geçen hafta TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu'na bilgi verdi. Altı kritik ismin anlattıkları, Türkiye'de adaletin işleyişi konusunda yargı mensuplarının da sıkıntılar yaşadığını ortaya koydu.

Sözcü'nün haberine göre Hakimler Savcılar Kurulu 1. Dairesi Başkanı Halil Koç “Türkiye'de 21 bin 993 hakim ve savcı görevde. Hakimlerin yüzde 36.3'ü, savcıların ise yüzde 15'inin kadın. Sadece Sinop'ta ve iki ilçede kadın başsavcı var” dedi. 


Yargıtay Ceza Genel Kurulu Başkanı Eyüp Yeşil ise kravat indirimi olarak bilinen “iyi hal indirimi” konusunda şöyle dedi: 

“Haksız tahrik, müebbet hapsi 18 yıla indiriyor. Olayları televizyondan izlediğimiz zaman ‘Bu nasıl tutuklanmaz ?' diye içimizden geçiyor. Sosyal medyadaki  propaganda sonrası tutuklanıyor. Baştan tutuklansın o zaman. Bu yargı için ciddi bir itibar kaybı."

Yargıtay Ceza Genel Kurulu ve 1. Daire Üyesi Fatih Akdoğan ise 88 bıçak darbesi ile işlenen cinayette takdir indirimi uygulaması yapıldığını hatırlatarak "Ailem ‘Bu nasıl karar?' diyor, onlara dahi izah edemiyorum. Maalesef, bazı meslektaşlarımızın hatalı, kamuoyunu rencide eden kararları var" dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ