Yargıtay: Sıfır saniye aranmalar dahi örgütsel bağlantı sayılacak

Yargıtay 'ankesörlü ve sabit hat' aramalarına ilişkin kararında “0” saniye aranmalarının dahi örgütsel bağlantıların göstermesi açısından yeterli olabileceği görüşünde bulundu.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca TSK’daki Gülen cemaati ile ilişkilendirilen kişilere yönelik sürdürülen “ankesörlü, sabit hat” soruşturmalarında eski astsubay kıdemli çavuş Ali D’ye, “silahlı terör örgütü üyeliği”nden 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi. Ali D. kararı istinaf mahkemesine taşıdı. Dosyayı inceleyen İstanbul 27. Bölge Adliye Mahkemesi, mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın olmadığına, delillerde ve işlemlerde ise herhangi bir eksiklik bulunmadığına karar verdi.

YARGITAY CEZAYI ONADI


Ret kararının ardından Ali D. kararın bozulması için dosyayı temyize taşıdı. Bir üst mahkemece de onanan kararın ardından dosya Yargıtay’a gitti. Dosyaya bakan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Ali D’nin ankesörlü telefon ve sabit hattan kendisi gibi astsubay olan 2 şahısla birlikte bir kez ardışık arandığını iddia etti, 42 kez de tekil arandığını ileri sürerek verilen cezayı onadı.

SIFIR SANİYE ARAMA KARARI

İktidar yanlısı Yeni Şafak’ın aktardığına göre, Yargıtay kararında “0” saniye aranmalarının dahi örgütsel bağlantıların göstermesi açısından yeterli olabileceği görüşünde bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ