Yargıtay, Kaftancıoğlu ile ilgili bozma kararında KHK ile ihraç edilen akademisyene atıf yaptı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında beş ayrı suçtan istenen cezaların üçünü onaylayan ikisini de bozan Yargıtay’ın kararına ilişkin tartışmalar devam ediyor.

Kaftancıoğlu’na “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla verilen cezayı bozan Yargıtay’ın, bu kararında KHK ile ihraç edilen akademisyen Prof. Dr. Kemal Şahin’e atıf yaptığı ortaya çıktı.

İnsan hakları hukukçusu Gökhan Güneş, “Yargıtay’ın, Kaftancıoğlu’na verilen cezaların bir kısmını bozduğu kararına gerekçe ve atıf yaptığı kitabın yazarının KHK ile ihraç edilen ve Türkiye’de akademisyenlik yapması engellenen Prof. Dr. Kemal Şahin olduğunu biliyor muydunuz?” diye sordu.
   
Yargıtay kararında, KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Kemal Şahin’in “Terörizm ve İfade Özgürlüğü Paradoksu” kitabının 339. sayfasındaki tespitlerine yer verildi.

İKİ SUÇLAMA BOZULMUŞTU

Yargıtay, Canan Kaftancıoğlu’na “kamu görevlisine alenen hakaret etme” iddiasıyla verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ceza ile “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” suçlamasıyla verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını onamıştı. “Cumhurbaşkanına alenen hakaret etme” iddiasıyla verilen 2 yıl 4 aylık hapis cezasını ise 1 yıl 9 aya indirip, “düzeltilerek onanmasına” hükmetmişti. Böylece Kaftancıoğlu’nun toplam üç ayrı suçlamadan aldığı 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezaları onanmıştı.

Yüksek mahkeme, Kaftancıoğlu’na “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” ile “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamalarından verilen toplam 4 yıl 2 aylık hapis cezasını ise bozmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ