Van’dan çağrı: Sel nedeniyle afet bölgesi ilan edilsin, acil eylem planı şart

Van halkı, “Burası afet bölgesi ilan edilsin. Selden etkilenen bölgelerde acil eylem planı oluşturulması şart” diyerek yardım çağrısı yaptı.

Van’da etkisini artıran yağışlar, kentin birçok noktasında sele neden oldu.Dört gün içinde iki kez sel felaketi yaşanan ilde, birçok ev ve işyeri sular altında kaldı.

CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu, “Van’ın Başkale, Muradiye, Çaldıran, Özalp, İpekyolu, Gürpınar ve merkez ilçeleri ciddi olarak zarar gördü. Çok sayıda ev, işyeri yıkıldı. Ayakta kalan evler kullanılmaz hale geldi. Hayvanlar telef oldu, tarım alanları kullanılmaz halde. Vanlılar devletten yardım eli bekliyor. Burası afet bölgesi ilan edilsin” diye konuştu.


Cumhuriyet’ten İlayda Kaya’nın haberine göre, Bedirhanoğlu, “Köylülerin bankalara olan borçları ertelensin. Evleri yıkılanlara ev yapılsın ve hayvan zararları giderilsin. Somut bir çalışma bekliyoruz. Köylüler kışın ne yiyecek? Destek şart. Burada yerinde çalışmalar yapılmalı ve insanlara hayatları teslim edilmeli. Ciddi bir mağduriyet var” dedi.

Van halkı ise, “Burası afet bölgesi ilan edilsin. Selden etkilenen bölgelerde acil eylem planı oluşturulması şart” diyerek yardım çağrısı yaptı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ