Üyelerini Erdoğan'ın atadığı TİHEK'in raporlarında cezaevi gerçekleri

Cezaevlerinin hali TİHEK raporlarıyla gün yüzüne çıkıyor. Raporda cezaevlerinin kalabalık mevcudu ve çıplak arama gerçeği ortaya kondu.

Üyeleri AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun (TİHEK), raporları cezaevlerinin durumunu bir kez daha göz önüne serdi.

Şanlıurfa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nu ziyaret eden TİHEK yetkilileri, Mart 2020’de kuruma ilişkin raporunu yayımladı.


Kapasitesi 600 kişi olarak belirlenen cezaevinde bin 160 mahpusun kaldığı tespit edildi.

Kalabalıklaşma sonucu ortaya çıkan sorunlara değinilen rapora göre ranza ve dolap sayısı yetersiz, tüm koğuşlarda yere serilmiş yataklar olduğu gibi ortak kullanım alanlarında uyumak zorunda kalan mahpuslar da var.

Ayrıca raporda mahpusların temiz nevresim, yastık ve battaniyeye ulaşamadığına da vurgu yapılırken battaniye ile yatakların aşırı kirli olduğu dile getirildi.

Binanın oldukça eski olduğu belirtilen raporda, yağmur suyunun pencerelerden içeri dolduğu, koğuşlarda aşırı rutubet olduğu, havalandırmanın yetersizliğine de dikkat çekildi.

TİHEK’in Muğla E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na yaptığı ziyarete ilişkin raporunda da cezaevinde kapasitesinin yaklaşık iki katının üzerinde mahpus kalması dikkat çekti.

Kapasitesi 728 kişi olan cezaevinde bin 294 mahpus kalırken bunların 7 engelli. Bu cezaevinde ayrıca annesinin yanında kalan 7 çocuk bulunuyor.

TİHEK’in raporunda Muğla Cezaevi’ne ilişkin önemli bir ayrıntı da çıplak aramaya ilişkin.

Raporda mahpusların kuruma ilk gelişinde önce arama giysisi giydirildiği, daha sonra bedeninin üst kısmındaki giysilerin çıkartıldığı söylendi.

Bedenin üst kısmı soyularak arandıktan sonra ise alt kısmındaki giysilerin çıkartıldığı ve arandığı bilgisi verildi. Raporda, personellerin insan hakları eğitimi ile kötü muamele ve işkenceye karşı eğitimi olmadığının da altı çizildi. (BirGün)


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ