‘Uçamaz’ denilen THK uçakları, ‘küçük damadın’ festivalinde gösteri uçuşu yapmış

Orman yangınlarında teknik şartları taşımadığı için kullanılmadığı belirtilen THK yangın söndürme uçaklarının, Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'ın öncülüğünde yapılan Teknofest'te gösteri uçuşu yaptığı ortaya çıktı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ihale şartnamesi dışında bırakılan THK yangın söndürme uçaklarının 2019 yılında düzenlenen Teknofest’te gösteri yaptığı ortaya çıktı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın öncülüğünde gerçekleştirilen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne THK’ya ait yangın söndürme uçaklarının bir gösteri yaptığı ortaya çıktı.


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, THK Kayyumu Cenap Aşçı ve AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullanılamaz halde dedikleri uçakların gösteriye nasıl katıldığı akla soru işaretleri getiriyor.

2019 yılında İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Teknofest festivalinin üçüncü gününde Türk Hava Kurumu’na bağlı yangın söndürme uçakları bir gösteri uçuşu yaparak yangın söndürme tatbikatı yaptı.

Festivalde Türk Hava Kurumu’na ait uçakların “İşaretli alanaaa, 5.5 ton suyuuu, saatte 200 km. hızla bıraaakıyooor..!! Türk Hava Kurumuuuu!” diye anons edildiği ortaya çıktı. Bu görüntüler sosyal medya üzerinden binlerce kişi tarafından paylaşıldı.
 
Anadolu Ajansı tarafından abonelerine servis edilen haberde, şu anda kullanılmaya uçaklardan birisinin suyu bırakma anının yer aldığı fotoğrafa yer verilerek, “THK bünyesinde bulunan ve ‘Ateş Kuşu’ adı verilen CL-215 tipi yangın söndürme uçağı, İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde gösteri sundu” ifadesi kullanıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ