‘Tweet atana soruşturma açılıyor da 128 milyar doları kaybedenlere açılmıyor’

Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında Adalet ve Kalkınma Partisi hükûmetine “128 milyar dolar nerede?” sorusunu yöneltti.

Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervinin buharlaşmasını başlı başına skandal olarak nitelendiren Oluç, “Türkiye’de ‘128 milyar dolar nerede?’ yazan afişleri pankartları indiriyorlar. Neden? Neden bunu sormak Cumhurbaşkanı’na hakaret oluyor? Biz de soruyoruz. 128 milyar dolar nerede? AKP’den bir eski bakan ve yönetici Nurettin Canikli, 128 milyar dolar halkın evinde diyor. Hangi halkın evinde? Patates ve soğan dağıttığınız halkın evinde mi?” şeklinde konuştu.

“MİLYARLIK SAATLERİ RÜŞVET OLARAK ALIP, PEÇETEYE YAZARAK BUNU RESMİ BELGE KABUL EDEN BAKANLAR GÖRDÜ BU ÜLKE”


Canikli’nin uzun uzun tweet yazarak 128 milyar doları ‘açıklayamadığını’ kaydeden Oluç, “Gerek yoktu öyle hiç bir şey açıklamamak için atılmış tweetlere. Daha kolayı var. Milyarlık saatleri rüşvet olarak alıp, peçeteye yazarak bunu resmi belge, fatura olarak kabul eden bakanlar gördü bu ülke. Canikli de bir not yazıp, ‘128 milyar dolar sağlamda’ deseydi, daha iyi yapmış olurdu. 128 milyar dolar meselesinin peşini kesinlikle bırakmayacağız. Çünkü bu kul hakkıdır, yetimin hakkıdır, halkın hakkıdır.” dedi.

“ALBAYRAK DÖNEMİNDE TALİMATI VE ONAYI İLE YAPILAN SATIŞLAR MUTLAKA SORUŞTURMALI”

Oluç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu dönemde döviz satışlarının ciddi bir şekilde soruşturulması gerektiğini kaydetti.

Oluç, şöyle konuştu: “Bu 128 milyar dolar meselesi ele alınmalıdır. Devletin bütün kurumlarına, denetleme kurumları dahil çağrıda bulunuyoruz. Bu 128 milyar dolar soruşturulmalıdır. Bir tweet atana soruşturma açılıyor da 128 milyar doları kaybetmiş olanlara soruşturma açılmıyor bir türlü. Albayrak döneminde talimatı ve onayı ile yapılan satışlar, üstelik açığa satışlar mutlaka soruşturmalıdır. Bu soruşturmanın sonucu mutlaka kamuoyuna açıklanmalıdır.”

“KAMU ZARARI 200 MİLYAR TL’NİN ÜZERİNDE”

“128 milyar doların satıldığı dönemde kur ortalama 6,50 TL-6,85 TL arasında değişiyordu. Bugün 8,15 TL. Arada böyle bir fark var. Bunun yol açtığı kamu zararı 200 milyar TL’nin üzerindedir. Hiç bir dönemde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası rezervleri böyle sıfırlanmadı. Yönetmelik dışı satış bu düzeye ulaşmadı. Bunun hesabı mutlaka verilmelidir. Canikli attığı twitlerle durumu örtbas edemez.”

“DAĞITILACAK PATATES SOĞANLAR KÜRŞATGİLLERİN BİNDİĞİ 1 ARABAYI KARŞILAMIYOR”

Oluç, hükûmetin çiftçinin elinde kalan patates ve kuru soğanları muhtaçlara dağıtma projesini eleştirdi.

“Böyle bir dönemde patates soğan işine girdi iktidar.” diyen Oluç, “Hesapladık patates-soğanın maliyeti nedir diye. 164 bin haneye dağıtılacak patates ve soğanın hane başına maliyeti 13 lira. Bunun toplam maliyetine baktığımızda, Kürşatgillerin bindiği 1 arabanın parası bile karşılanmıyor. Patates-soğan meselesi de mevta haline getirilmiş tarım sisteminin, bitirilmiş bir tarım ekonomisinin ve rant düzeninin sonucudur. Kürşatgillerin bindiği bir arabanın parasını bu dağıtılacak olan patates-soğanlar karşılamamaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ