Türkiye'nin ilk kadın generali serbest

Hizmet hareketine yönelik cadı avı torbasından gözaltına alınan ve Akar'ın Kardak ekibinde yer alan Yarbay Bilgehan Bülbül serbest bırakıldı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü cadı avında gözaltına alınan kadın pilot Yarbay Bilgehan Bülbül ve eşi Yarbay Nail Bülbül, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Müslüm Canpolat, 15 Temmuz sonrası Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın özel kaleminde görevlendirilen Yarbay Bilgehan Bülbül ile Eskişehir 1. Anajet Üssü’nde Filo Komutanı olan eşi Yarbay Nail Bülbül’ün de bulunduğu 15 şüpheli hakkında gözaltı kararı aldı. 

Adliyeye çıkarılan isimlerden 11’i tutuklanma talebiyle 6. Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi. Hâkimlik sorgusunun ardından Bülbül çiftinin de aralarında bulunduğu 3 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Savcılık kaynaklarından alınan bilgilere göre, çift haklarındaki suçlamaları reddetti.


Bülbül çiftinin adli kontrol kararıyla serbest kalmasına savcılık, üst numaralı hâkimlik nezdinde dün itiraz etti. Dosyada şüpheli olarak yer alan iki itirafçı/iftiracı sivil, Nail Bülbül ile kendisinden daha kıdemli eşinin Hizmet hareketi mensubu olduğunu ileri sürmüştü. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, 29 Ocak’ta kuvvet komutanlarıyla birlikte Ege Denizi’nde bulunan Kardak kayalıklarında incelemeler yapmıştı. Yarbay Bilgehan Bülbül de bu ziyarette komutanlara eşlik eden isimler arasındaydı. Yarbay Bilgehan Bülbül, Kardak ziyaretinin ardından Ankara’ya döndükten sonra gözaltına alınmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ