Türkiye ve BAE merkez bankaları arasında anlaşma imzalandı

Abu Dabi Veliaht Prensi bugün Ankara'ya gelirken, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında doğrudan yatırımları içeren bir dizi anlaşma imzalandı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) fiili yöneticisi olan Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan'la yaptığı görüşmenin ardından iki ülke arasında anlaşmalar imzalandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında da işbirliği için mutabakat zaptına imza atıldı. Anlaşmayı Türkiye adına Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu imzaladı.


İmza töreninin ardından Erdoğan ve Nahyan el sıkışarak kameralara poz verdi. Tören açıklama yapılmadan sona erdi.

Görüşmeler öncesinde Reuters'a konuşan iki yetkili, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun bugün Ankara'yı ziyaret eden BAE yetkilileriyle potansiyel bir swap anlaşması için ön görüşme yürüttüğünü söylemişti.

İLİŞKİLERİN GEÇMİŞİ

BAE, Mısır'da Sisi'ye destek verirken, Türkiye ateşli şekilde devrilen Mursi yönetimini destekledi. Bu dönemde Türkiye-Mısır ilişkileri de dibe vurdu.

Abu Dabi, Doğu Akdeniz'de Kıbrıs ve Yunanistan'ın yaptığı askeri tatbikatlara da katıldı.

Türkiye ile BAE sadece Mısır ve Doğu Akdeniz'de değil birçok uluslararası kriz bölgesinde de karşı cephelerde yer aldı.

İki ülke, Libya'da çıkan iç savaşta farklı noktalarda durdu. İki ülke de Libya'da karşı cephelerde bulunan gruplara silah yardımında bulundu. Bu farklılık Suriye, Yemen ve Somali'de de aynı şekilde devam etti.

BAE ile birlikte 3 Arap ülkesi Katar'a ambargo kararı alırken Türkiye yine farklı cephede yer aldı. 2017'de üç ülkenin ambargo kararı aldığı Katar'ın yardımında Türkiye koştu. Türkiye'den yapılan ihracatla Katar'a uygulanan ambargo kırılmaya çalışıldı.

BAE'nin İsrail ile başlattığı normalleşme süreci de Ankara tarafından tepkiyle karşılandı. BAE ile İsrail arasında diplomatik ilişkiler hızlanrıken, iki taraf arasında askeri anlaşmalar da imzalandı. Türkiye, BAE'yi 'Filistin davasını' satmakla suçladı.

Türkiye'de özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası BAE'ye yönelik ağır suçlamalar yapıldı. Özellikle yönetime yakın Türk gazete ve televizyonlarında BAE'nin darbe girişimde rolü olduğu suçlamaları yapıldı. Ayrıca muhalif basının da AKP'ye karşı desteklendiği iddiaları ortaya atıldı.

Darbe girişimi nedeniyle BAE suçlamalar yöneltilirken, Türkiye 2020'de Prens Nahyan'ın önde gelen danışmanlarından Muhammed Dahlan için kırmızı bülten talebinde bulundu. Dahlan'a '15 Temmuz darbe girişimini finanse etmek, anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs etmek' suçlamaları yöneltildi.

İki ülke arasındaki son olay ise Türkiye'de organize suç örgütü lideri olmak suçundan aranan Sedat Peker'in bu ülkede bulunması.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında çok sayıda suç isnadında bulunan Peker'in BAE'den yayınladığı videoalar bir süre sonra kısıtlanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ