TIME’dan Kaftancıoğlu yorumu: Erdoğan’ın büyük mağlubiyetinin mühendisi

ABD'nin köklü dergilerinden TIME, CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu'nu Rus muhalif lider Navalni'ye benzetti ve 'İstanbul’da Erdoğan’ın yıllardır aldığı en büyük siyasi mağlubiyetin mühendisliğinde kilit rol üstlendi.' yorumunda bulundu.


ABD merkezli TIME dergisi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili kapsamlı bir haber yayınladı. Kaftancıoğlu’nu ve siyasetini derin analizle ele alan TIME, Kaftancıoğlu için ‘Kabadayı Kalem Müdürü’ yorumunda bulunurken, siyasetçiyi Rus muhalif Navalni’ye de benzetti.

“Erdoğan’ın gücüne muhalefet eden Türk muhalefetinin ‘Kabadayı Kalem Müdürü’ hapis cezasıyla karşı karşıya. O geri adım atmıyor” başlığının kullanıldığı haberde Kaftancıoğlu ile ilgili dikkat çekici yorumlar yapıldı.
TIME, bir arkadaşının Beyoğlu’ndaki evinde bir tercüman aracılığıyla röportaj veren Kaftancıoğlu hakkında, “O Türk siyasetinde daha önce alışık olunmayan ve taze bir şeyi temsil ediyor: Muhalefetteki CHP’nin tutucu kesimiyle mücadele etmekten korkmayan ve ülkedeki marjinalleşmiş kesimin yanında olan solcu seküler bir kadın. Gelecek günlerde ya da haftalarda Kaftancıoğlu’nun hapse gönderilmesi bekleniyor. Şimdilik o işine odaklanıyor, yoksulluk oranı artıyor ve onun şehrindeki insanlar acı çekiyor” yorumu yapıldı.

“ERDOĞAN’IN EN BÜYÜK MAĞLUBİYETİNİN MÜHENDİSİ”

TIME, “İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yıllardır aldığı en büyük siyasi mağlubiyetin mühendisliğinde kilit rol üstlendi. Şimdi Erdoğan’ın hedefinde. 2019 yılında CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu seçimi kazandı. Bu durum 1994’te Erdoğan’ın kazanmasından beri bir ilk oldu ve o zamandan beri AKP, Türkiye’nin kültürel ve ekonomik başkentinin kontrolünü ele geçirmişti. Hükümet o kadar sıkı sıkıya tutunmuştu ki, Kaftancıoğlu’nun seçim ekibi şehri iki kez kazanmak zorunda kaldı” dedi.

RUS MUHALİF NAVALNİ’YE BENZETİLDİ

Kaftancıoğlu’nu Rusya’daki muhalif Alexei Navalny ve Belarus’taki Maria Kolesnikova’ya benzeten TIME, “Kaftancıoğlu Türkiye’deki muhalefetin genç milenyum kuşağına ve Z nesline ulaşmasını sağlıyor. Bu nesil Türkiye’nin geleneksel kimlik politikasına ailelerinden daha az bağlı. Kaftancıoğlu’nun ABD siyasetinde bir karşılığı yok fakat ona en çok yaklaşan kişi Demokratlar’ın Georgia’daki seçim kampanyasını yürüten Stacy Abrams” benzetmesini yaptı.

FEMİNİST YORUMU

TIME Kaftancıoğlu’nun Erdoğan gibi mütevazı bir aileden geldiğini yazarken, Suzuki GSX R600 model motosikletini siyasete girerken sattığını hatırlatarak, “Buna karşılık onun destekçileri ona halen 1999 yapımı Matrix filmindeki deri ceket giyen hacker Trinity demeyi sürdürüyor. Bu isim aynı zamanda marjinalleşmiş kitlenin feminist koruyucusu olduğu için de öneme sahip” yorumunu yaptı.

Dergiye konuşan Kaftancıoğlu, “Erdoğan’ın AKP’sindeki adam kayırma ve yolsuzluklar İstanbul halkının şu an yaşadığı ekonomik zorlukların sebebi. Kaynaklar ve vergiler topluma harcanmıyor. Hükümet büyük miktarlarda parayı yakınlarına harcıyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ