Thodex vurgunundan sonra 8 ilde operasyon: 62 kişi gözaltında

Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vak'ası ile sarsıldı. 2 milyar dolarlık Thodex vurgunu iddiaları üzerine açılan soruşturmada polisi bu sabah 8 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi.62 kişi gözaltına alınırken; Emniyet'ten yapılan açıklamada, "Firari 16 zanlının yakalanması için çalışmalar sürüyor." denildi.


Kripto para Borsası Thodex soruşturması kapsamında, İstanbul merkezli 8 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 78 kişiden 62’si yakalandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kripto para borsası Thodex hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, şirketle irtibatları olduğu tespit edilen 78 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, söz konusu soruşturma kapsamında İstanbul merkezli 8 ilde düzenledikleri eş zamanlı operasyonda, zanlılardan 62’sini yakaladı.

Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda dijital malzeme ve doküman ele geçirildi.

NE OLMUŞTU?

Yerli kripto para borsası Thodex’in internet sitesine ulaşamayan kullanıcılar şirketin İstanbul Kadıköy’de bulunan merkezine gittiklerinde şoke edici bir haber ile sarsılmıştı. Çalışanların verdiği bilgiye göre şirketin sahibi Özer, 2 milyar dolar değerinde kripto para varlığı ile 20 Nisan 2021 Salı günü Türkiye saati ile 19.50’de İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Tayland’a uçtu.

400 bin kullanıcının mağdur edildiği iddiası üzerine soruşturma başlatılırken, Özer’in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile farklı tarihlerde çekilmiş fotoğrafları ortaya çıkmıştı.

Uzmanlar hukuki zemini olmayan kripto para borsalarında kaybedilen paraların geri alınma ihtimali olmadığını vurguluyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ