THK kayyımı kurumu biçmiş, içini boşaltmış

Türkiye'nin kıyı şeridindeki ormanlar yanarken, Türk Hava Kurumu hangarlarında bekleyen uçaklar aktif hale getirilemedi ve yangınlar giderek büyüdü.


İki yıl önce THK'ye kayyım olarak atanan Cenap Aşçı'nın ise, uçakların bakımdan geçirilip yangın söndürmede hazır hale getirilmek yerine kurum içi tasfiyeye giriştiği ortaya çıktı.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, "Kayyum, uçak yerine nelerle uğraşmış" başlıklı yazısında, "Kayyum Heyeti göreve gelir gelmez; THK Şube Başkanlarının tüm gelirlerine el koydu, bu şubelerin kiralarını, elektrik, su, telefon, internet, doğalgaz, personel maaşları ve sigorta primlerini yatırmayarak, gönüllülük esasına göre  görev yapmakta olan şube başkanlarını zorda bıraktı" bilgisini paylaştı.


Öztürk yazısını şu satırlarla sürdürdü:

"Bu nedenle 30'a yakın şube başkanı istifa etti. Birçok şube başkanı ve yönetim kurulu görevden alındı, yerlerine Kurum üyesi olmayan kişilerin THK Tüzüğüne aykırı şekilde ataması yapıldı. -Vakıflar Kanunu'na aykırı olan THK Havacılık Vakfı'nın Mütevelli Heyeti ile Vakıf Yönetim Kurulu üyeleri görevden alındı.

THK Tüzüğü gereği yapılması gereken şubelerin genel kurulları yaptırılmadı. 35 YIL SONRA -THK Tüzüğü gereği ülke genelinde ücretsiz verilmesi gereken havacılık eğitimi durduruldu. Bu durum, Dernekler Kanunu'nun 27'inci maddesi hükümlerine göre Kurum'un ‘Kamu yararı kriteri'ni kaybetme tehlikesini yarattı.

THK'nın en kıymetli mülkü olan ve İstanbul- Laleli Oteli'nin tahliye kararı, THK'nın lehine sonuçlanmışken, İstinaf aşamasında Kurum aleyhine sonuçlandı. THK, 1985 yılından itibaren ülkemizin orman yangınlarını söndürme görevini en üst düzeyde yerine getirmişti. Bakım-onarımı yapılarak çok kısa bir sürede kullanıma hazır duruma getirilecek olan 5 adet CL-215 yangın söndürme uçağı çürümeye terk edildi. 35 yıldır sürdürülen yangın söndürme faaliyetlerini sona erdirdi. Çok zor şartlar altında ve uzun emek ve eğitimler sonucunda yetiştirilen CL-215 yangın söndürme uçağı pilotları ile yangın söndürme uçaklarının bakım teknisyenleri işten çıkarıldı.

Dernekler Kanunu ve Türk Medeni Kanun hükümlerine göre dernekler Tüzüklerine göre yönetilmek zorunda. Ancak, Kayyum heyeti Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmış THK Tüzüğü ile ilgili kanun hükümlerini yok sayarak kararlar aldı. Kuruma ait gayrimenkullerin birçoğu satıldı ve satılmaya devam ediyor. Gayrimenkul alım-satım, şube açma-kapama işlemleri, bankalarla yapılacak akreditif- kredi işlemleri, teminat- ipotek verilmesi işlemleri Büyük Genel Kurul yetkisinde olmasına rağmen Kayyum Heyeti tarafından usulsüz olarak kullanıldı."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ