Tenkil kurbanları Viyana’da anıldı: İnsanlar, çocuklar uyurken sessiz olmalı; ölürken değil!

Türkiye’deki baskı ve hukuksuzluklardan kaçarken Meriç’te kaybedilen canlar, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde Avusturya'nın başkenti Viyana’da düzenlenen etkinlikle anıldı.

Tuna Nehri kıyısında gerçekleştirilen tenkil kurbanları anma programı “Grüß Gott Österreich İnisiyatifi” tarafından organize edildi. “İnsanlar, çocuklar uyurken sessiz olmalı; ölürken değil!” sloganının kullanıldığı etkinliğe, ülkelerinde zulme uğradıkları için Avusturya’ya sığınan mülteciler ile onlara kucak açan Avusturyalılar katıldı. Grup adına Tuna Nehri kıyısında yapılan basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Türkiye’de uzun süredir insan hak ve özgürlükleri, evrensel ilkelere, uluslararası sözleşmelere, yasalara ya da insani değerlere göre değil iktidarın tanımlamasına, takdirine ve lütfuna göre belirleniyor.


15 Temmuz 2016 sözde darbe girişiminin ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler hükümet tarafından yasalaştırıldı. Ülkedeki sıradan vatandaşlar terörist ilan edildi ve zulüm gördü.

ÖNCE KÜRTLER VE ALEVİLER, ŞİMDİ DE HİZMET HAREKETİ

Türkiye’de Hizmet Hareketi mensuplarına ve sevenlerine, Kürtlere ve Alevilere aynı zulüm uygulanmaktadır. Maalesef bu insanlar çaresizce ülkelerini terk edip güvenli başka ülkelere iltica etmek zorunda kalıyorlar. Bu insanlara kucak açan ülkelerden birisi olan Avusturya devletine ve halkına sonsuz teşekkür ediyoruz.

Vatanlarından çıkmak zorunda bırakılan insanlar bu yolculuk esnasında maalesef canlarını verdiler. Onlarca çocuk ve yüzlerce yetişkin insan bu yolculukta hayatlarını kaybettiler. Bugün biz buraya Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle, yolda hayatlarını kaybeden arkadaşlarımızı ve evlatlarımızı hatırlama ve anma programı nedeniyle toplanmış bulunuyoruz. Biliyoruz onları Cennete uğurladık ve Şimdi Tuna’ya bıraktığımız bu gülleri onlara armağan ediyoruz. Hepsinin ruhu şad olsun.  Hepsini saygı ve sevgiyle anıyoruz.”

TUNA'DA SESSİZ YÜRÜYÜŞ

Basın açıklamasının ardından zulümden kaçarken yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu pankartlarla yürüyüşe geçen grup Tuna Nehri'ne yitirilen her can için bir çiçek bıraktı.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ