TC vatandaşı yapılan ‘Cihatçılar’, TSK ve MİT’te resmi görevlerine başladı

Libya'ya gönderilen cihatçılar konusu tartışılırken 500 ÖSO mensubu önce TC vatandaşı yapıldı ardından TSK personeli yapıldı. MİT de benzer modeli uygulamaya koydu.

GRİHAT' tan SERDAR FIRAT'ın haberine göre; Simon Hassan, Suriye savaşından beri gündemden hiç düşmeyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Sultan Murad Tugayı bünyesinde kendi deyimiyle 3 yıldır “Türkiye adına savaşan” bir yüzbaşı. İki ay önce Türkiye vatandaşlığa alınan Hassan artık bir Çankırılı! TSK bünyesinde görevlendirildi ve bir hastanede kısa süreliğine tedavi gördükten sonra tekrar cepheye dönecek. Vatandaşlığa geçtikten sonra yeni bir kimlik ve isim almış. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapılan Hassan artık Kara Kuvvetleri bünyesinde resmi bir Türk askeri. Bir yüzbaşının tüm sosyal haklarına sahip ve aynı maaşı alıyor. Ailesi de Hassan ile birlikte vatandaşlığa alınmış. Hassan, “ben tek değilim” diyor…

VATANDAŞ YAPILAN 500 CİHATÇI TSK BÜNYESİNDE


Her ne kadar vatandaşlığa alınma Libya’ ya asker gönderme tartışmalarıyla gündeme gelmiş olsa da aslında cihatçı ÖSO mensuplarına son bir yıl içinde yeni isim ve kimlikler verilmeye başlandı. Dikkat çekmesin diye vatandaşlığa alınan cihatçılar çeşitli illerin nüfuslarına kayıt ettirildi. Askeri kaynaklara göre; bu zamana kadar 500 cihatçı TSK bünyesine alınıp vatandaşlık verildi. TSK’nın resmi personeli yapılan ÖSO militanlarının rütbelerine göre aldıkları maaş, diğerleriyle aynı.

Türk Ordusunda artık şuan en yüksek yüzbaşı olmak üzere çeşitli rütbelerde ve alanlarda görev yapan ÖSO mensupları var. Sadece Türk Ordusuna dahil edilen ÖSO mensupları bulunmuyor aynı zamanda Milli İstihbarat Teşkilatı’na da aynı yöntemle alının 15 cihatçı var. Güvenlik kaynakları şu ana kadar T.C. vatandaşlığına geçirilen 15 kişinin MİT’in resmi personeli, haber alma elemanı olarak ise ÖSO mensubu 200’ün üzerinde kişinin kullanıldığı bilgisini veriyor.

ORDU CİHATÇILARDAN RAHATSIZ

Cihatçıların Türk askeri yapılması içinde görevlere getirilmesinin ordu içinde ciddi rahatsızlık oluşturduğu belirtiliyor. Emir komuta zinciri içinde özellikle üst rütbe görev verilenler hakkında alt rütbede bulunan uzman çavuş veya astsubayların rahatsızlıklarını resmi kanallara ilettiği bildiriliyor.

Bu durumdan bazı yüksek rütbeli komutanların da rahatsız olduğu ve istifalarını verdikleri ancak onlara ‘istifaları geri çekin yoksa F...’cü olarak yargılanırsınız’ baskısı yapıldığı, bunun da hem Ankara hem de cephede olan askerleri tedirgin ettiği gelen haberler arasında. Uluslararası mecralarda isimleri kayda girmesine, yağma, tecavüz, haksız yere öldürme gibi savaş suçlarına karışmış olmalarına rağmen bazı ÖSO mensuplarının TSK bünyesine alınıp vatandaş yapılması ileride uluslararası mahkemelerde Türkiye’yi sanık sandalyesine oturtacağı ihtimali uzak değil. Hâlihazırda Suriye’de yine Türk Ordusu ile birlikte hareket eden ÖSO’lu cihatçılara ise 500 dolar aylık veriliyor. Yeni katılanların maaşı biraz daha düşük, kendi içlerindeki rütbelere göre bu rakam değişebiliyor.

CİHATÇILAR, SADAT TARAFINDAN EĞİTİLİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere İktidar mensuplarının, ‘Muharip Güç’, ‘Milli Ordu’, ‘Kuvayı Milliye’ ruhuna dahil ettiği ÖSO mensupları şimdilerde akın akın Libya’ya gönderiliyor. Türkiye onları savaşçı olarak Libya’ya transfer ediyor. Şu ana kadar daha çok Sultan Murad Tugayı ve Fehim İsa gruplarından oluşan 3 bin Cihatçı başlarında Türk askeriyle Libya’ya İstanbul üzerinden transfer edildi. Cihatçılar asker kamuflajı giyiyor ve Türk bayrağı taşıyor. Bu üniformalarla savaşırken bazı bölgelerde yağma yapmaktan çekinmiyor. Libya’ya gidenlere 2 bin 500 dolar para ödeniyor ve 6 aylık bir kontrat imzalatılıyor.

Türkiye asıl güç olarak gördüğü ÖSO mensuplarını Suriye’de tutmak istiyor. Şu ana kadar Libya’da 15 Cihatçı öldü. Cihatçılar Türkiye’nin verdiği geçici vesika (kimlik) bulunduruyor. ÖSO’yu yönlendirme, eğitme ve programlama işini Uluslararası Danışmanlık Şirketi SADAT yapıyor kimin vatandaşlığa alınacağına da bu şirket karar verip ordu bünyesinde rütbesini belirliyor.

MİT KAMPLARINDA MİLİTANLAR BARINIYOR

İdlib’i örgütlerden boşaltacağına dair verdiği sözü yerine getiremeyen Türkiye, kendi toprakları içine taşıdığı militanları aylardır bekletiyor. MİT’in talimatıyla belirlenen özellikle Hatay Reyhanlı gibi bölgelerde Kızılay tarafından kamplar hazırlandı. Daha ücra bölgelere kurulan bu kamplarda Kızılay’ı ya da Türkiye’yi temsil eden herhangi bir amblem bulunmuyor. İddiaya göre, bu kampların sayısı 60’ın üzerinde ve Türkiye tarafından düzenli yiyecek gönderilerek tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Köylülere ise ÖSO kampları deniliyor ve operasyon için bekletildikleri bilgisi veriliyor. Buradaki Cihatçıların önemli bir kısmı ÖSO’nun bileşeni olarak geçen radikal gruplar. Ceys El Nusra, Feylak üş Şam, Ahrar üş Şam, Nurettin Zengi Hareketi, Suriye Özgürlük Cephesi (Cephe Tahrir Suriye) gibi örgütler bir grup militanlarını bu kamplara göndermiş. Bunlar El Kaide ve IŞİD’ten kopanların oluşturduğu gruplar. ÖSO ile temasları ise tamamen yardım, silah ve iaşe amaçlı. Zaten zaman zaman bu gruplar arasından ÖSO’ya katılımlar oluyor ve Türkiye tarafından düzenli silah ve maaş alıyorlar. Bu gizemli kamplarla ilgili belirsizlik devam ederken farklı ancak tüyleri ürperten bir iddia ortalıkta dolaşıyor. Bu konu ise başka bir yazının konusu olacak…


Kaynak: GRİHAT
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ