“Susma anlat KHK’lı”

15 Temmuz sonrası çıkarılan KHK’larla sayıları milyonu aşan KHK mağdurları sosyal medyada 5 yılda neler yaşadıklarını aktardı.

İşleri, eğitim hakları hatta özgürlükleri ellerinden alınan KHK’lılar maruz bırakıldıkları sosyal ölüme nasıl direndiklerini anlattı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal’in (OHAL) verdiği yetkilerle AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından onlarca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarıldı. İki yıl süren OHAL döneminde on binlerce kişi görevinden ihraç edildi, gözaltına alındı yahut tutuklandı ve on binlerin pasaportu iptal edildi. Birçok gencin eğitim hakkı elinden alındı.


Ocak 2020’de yayımlanan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu Faaliyet Raporu’na göre, OHAL’de en az 125 bin 678 kamu görevlisi ihraç edildi, 270 kişinin öğrencilikle ilişiği kesildi. 2 bin 761 kurum ve kuruluş kapatıldı. 3 bin 213 personelin rütbesi alındı.

Raporda, okulları kapatılan, mezuniyetleri geçersiz sayılan, askeri okullardaki öğrenciler, polis okulları öğrencileri, diğer kamu ve özel kurumlarda KHK’larla mağdur edilenlerin sayıları da yukarıdaki rakamlara ilave edildiğinde, doğrudan mağdur olanlar 250 bini geçiyor. Rapora göre ayrıca, OHAL/KHK mağdur yakınları olan ikincil mağdurların sayısı 1 milyon 500 bine yaklaştı.

15 Temmuz sonrası Erdoğan’ın imzaladığı KHK’larla hayatları kararanlar sosyal medyada gündem olan “Susma Anlat KHK’lı” etiketine 5 yılda neler yaşadıklarını anlattı. Etikete on binlerce paylaşım yapıldı.

EĞİTİM HAKKI ALINDI

KHK ile kapatılan okullarda okuyan kızının eğitim hakkının gasp edildiğini söyleyen bir anne, “Yurtdışındaki Türk Okulları, KHK ile terörist ilan edilince, uluslararası sınav sonuçlarına rağmen, kızıma, Türkiye’de eğitim hakkı tanınmadı. 18 yaşına girer girmez, tek başına, mülteci olmak zorunda bırakıldı. Sadece bizlere değil, çocuk çoluğumuza zulmedildi” dedi.

ÖLMEDİK YAŞIYORUZ!

KHK’lı kocasının yaşadıklarını paylaşan Özge Deniz, ” Bilgisayar şifresi ÖNCE VATAN olan kocamı terörist ilan edip 16 yıl ceza verdiniz. Sonra da şanıyla şerefiyle 13 yaşından beri taşıdığı üniformasını elinden aldınız.
Benim ve çocuklarımın elinden tüm sosyal haklarını aldınız, ölmedik, aç kalmadık, yaşıyoruz” diye konuştu.

KAÇIRILAN KHK’LILAR UNUTULMADI

KHK’lılar kaçırılan KHK’lı Yusuf Bilge Tunç ve Hüseyin Galip Küçüközyiğit’i de unutmadı. ‘Tunç ve Küçüközyiğit nerede?’ diye soruldu.

HAKİKATE İHANET ETME

KHK’lılara destek veren Ömer Faruk Gergerlioğlu da, “Susma anlat KHK’lı. Anlatmazsan zulüm ortaya çıkmaz, mazlumlar kurtulamaz. Korkma! Sen anlattıkça gerçekler ortaya çıkacak, hakikate ihanet etme!” ifadelerini kullandı.
 

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ