‘Suriye’yi yağmalayanlar’ tartışması: İşte Hande Fırat’ın kurucusu olduğu dernek

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarıyla gündeme yerleşen ABD’nin talebiyle Avusturya’da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’la akçeli ilişkilere girdiği iddia edilen gazetecilerin ardından Suriye’yi yağmalayanlar tartışması başladı.
Gazeteci Serdar Akinan belgesel çekimi için bir süre bulunduğu Suriye’ye ilişkin yaptığı açıklamada “Suriye’yi yağmalayanlar arasında inanamayacağınız isimler var” dedi. Akinan, Suriye’yi yağmalayan isimler arasında Ankara temsilcisi kadın bir gazetecinin eşinin de olduğunu öne sürdü.

Bu açıklamanın ardından söz konusu gazeteci kişinin Hande Fırat olduğu gündeme geldi.

İddiaya göre Hande Fırat'ın eşi iş insanı Murat Özvardar'ın Suriye'deki bir sanayi şehrini yağmaladı, yağmaladığı eşyaları da Türkiye'ye getirdi.


Bu iddiaları hem Hande Fırat hem de eşi Murat Özvardar yalanladı.

Ancak bu iddiaların ardından Hande Fırat'ın, Suriyeli sığınmacıların ticari faaliyetlerde bulunarak kalkınması için kurulan Uluslararası Göç ve Mülteci Derneği’nin (İMRA) kurucu üyesi olduğu ortaya çıktı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi İlay Aksoy, İstanbul Fatih’te kurulan İmra Derneği’nin kurucuları ve üyelerine dikkat çekti.

Aksoy, derneğin kurucusunun AKP İstanbul milletvekili Sare Aydın olduğunu söyledi.

Derneğin kurucu üyeleri arasında Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ve gazeteci Hande Fırat olması ise dikkat çekti.
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ