Soma Davası’nda karar günü: ‘Hakimler parayla satın alınmış’

Soma'da 2014 yılında yaşanan ve 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasından sonra açılan ve yıllarca süren davada bugün karar açıklanması bekleniyor. Dava kapsamında tek tutuklu bulunuyor: Madenci ailelerinin avukatı Selçuk Kozağaçlı...
2018’deki mahkeme kararının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen yeni davada, mahkemenin bugün karar açıklaması bekleniyor. Dava kapsamında tek tutuklu olan avukat Kozağaçlı’nın, SEGBİS yoluyla mahkemeye katılma talebi ise reddedildi.

‘DAVAMIZ, KİMSE EKMEĞİNİ KAZANIRKEN ÖLDÜRÜLMESİN DİYEDİR’ 

Duruşma öncesinde avukat Can Atalay, Türkiye’de işçi sınıfının gözünün Soma Davası’nda olduğunu belirterek, “Davamız kimse ekmeğini kazanırken öldürülmesin diyedir. Maden ocağında, daha önceden işçilerin öleceğini görmüşler ve alabilecekleri hiçbir önlemi almamışlar. Ermenek’i, Hendek’i ve Türkiye’nin dört bir yanı bugün Soma’ya bakıyor” şeklinde konuştu.


TEK TUTUKLU SANIK, MADENCİ AİLELERİNİN AVUKATI KOZAĞAÇLI’NIN DURUŞMAYA KATILMASI REDDEDİLDİ 

09:00’da başlayan duruşmada, Soma Davası kapsamında tek tutuklu olarak kalan avukat Selçuk Kozağaçlı, SEGBİS ile mahkemeye katılmak için dilekçe verdi. Mahkeme Başkanı bu talebi reddettiğini açıkladı. Ardından müşteki avukatı Nergiz Tuba Aslan, ceza yargılamasının yüz yüze yapılması gerektiğini dile getirerek sanıkların SEGBİS ile duruşmaya katılmasına tepki gösterdi:

‘CAN GÜRKAN, YARGILANDIĞININ FARKINDA DEĞİL’ 

“Can Gürkan’ın yargılandığı suçlama itibariyle burada olması gerekirdi. Bunu da reddettiniz. Can Gürkan, yargılamanın kendisi hakkında yapıldığının farkında değil.” Konuşmaların ardından mahkemeye ara verildi. Madenci aileleri, “Saraylarda oturuyorsunuz, hakimler de parayla satın alınmış” diyerek mahkemeye heyetinin yargılama usulüne tepki gösterdi.

‘CAN GÜRKAN, 301 İNSANI OLASI KASITLA ÖLDÜRMEKTEN YARGILANMALI’

Sanık Can Gürkan hakkında 301 insanı olası kasıtla öldürmekten cezalandırılmasının talep edildiği duruşmada müşteki avukatı Can Atalay, dosyaya siyasi müdahalenin ilk günlerde başladığını dile getirdi. “Kapıya barikat kuran polis, aileleri içeri almamıştı” diyen Atalay, “Sanıklar salona getirilmedi. İnsanlar dişleriyle, tırnaklarıyla tutunmasaydı, dosya bu hale gelmezdi. Bu suçlar ne kitap, ne gazete sayfalarında kalacak” dedi.

NE OLMUŞTU?

Soma’da 13 Mayıs 2014’te meydana gelen patlamada ölen 301 madencinin ardından başlayan adli süreçte “olası kasıtla öldürme” suçundan işverenler yargılandı. Mahkeme heyeti, aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın da bulunduğu tutuklu beş sanık için 15 yıldan 22 yıla kadar, dokuz tutuksuz sanık için de altı yıldan on yıla kadar hapis cezası verilmesine karar verdi.

YARGITAY, İŞVERENLER HAKKINDAKİ HAPİS CEZASI KARARLARINI BOZDU 

Beş üyesinden üçü değiştirilen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Gürkan’ın ‘yangın riskinin yüksek olduğunu bilerek, havalandırmaya dair gerekli teknik altyapıyı oluşturmadan ve iş güvenliği önlemleri almadan üretimin arttırılmasını hedeflediği’ sonucuna vararak, 30 Eylül 2020’de kararı bozdu.

YENİDEN, YARGILAMA KARARI… 

Sanıkların, ‘bilinçli taksirle ölüme neden olma’ suçundan Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanmasına kanaat getirildi. 13 Nisan 2021’de başlanan yargılama sürecinin 24 Mayıs’ta görülen celsesinde ara karar açıklandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ