Sen misin yalanlayan! Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetimi görevden alındı

İçişleri Bakanlığı, emekli 104 amiralin bildirisine ilişkin Milli Savunma Bakanlığını yalanlayan beyanları sebebiyle Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanı Emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ve yönetim kurulu üyelerini görevden aldı.

İçişleri Bakanlığı, emekli 104 amiralin Montrö bildirisine ilişkin Milli Savunma Bakanlığını yalanlayan bir açıklamada bulunan Türkiye Emekli Subaylar Derneği yönetiminin görevine son verdi.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada “Dernek yöneticilerinin beyanları ile 104 emekli amiral tarafından yayımlanan bildiriye destek oldukları görülmüştür” denildi.


TESUD yöneticilerinin açıklamaları üzerine 8 Nisan tarihinde Mülkiye Müfettişi ve Dernekler Denetçileri görevlendirildiğini bildiren bakanlık bu kapsamda, derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan ile yönetim kurulu üyelerinin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

NE OLMUŞTU?

TESUD, Milli Savunma Bakanlığı'nın, “104 amiralin bildirisinin Türkiye Emekli Subaylar Derneği tarafından kınandığına” ilişkin açıklamasını yalanlamıştı. TESUD’un açıklamasında şu ifadelere yer verilmişti:

“5 Nisan 2021 günü saat 13.30'da TESUD Genel Başkanı ve TEMAD Genel Başkanı, beraberlerinde yönetim kurullarından ikişer üye ile birlikte MSB'lığına davet edilmiştir.

Sayın Milli Savunma Bakanı'nın ülkemiz ve TSK'nın halen yürütmekte olduğu faaliyetler konusundaki paylaşımlarını müteakip TESUD Genel Başkanı tarafından; Silahlı Kuvvetlerimizin yurt içinde ve dışında yürüttüğü faaliyetlerdeki başarılarından gurur duyulduğu ifade edildikten sonra, emekli subaylarla ilgili çeşitli konular gündeme getirilmiş, görüş ve öneriler paylaşılmıştır. Emekli amirallerin bildirisine yönelik herhangi bir kınama ifadesi kullanılmamıştır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ