“Satışı durdurun” ihtarına rağmen TMSF fabrikaları yok pahasına satıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) herhangi bir müsadere kararı olmadığı hâlde Nakıboğlu ailesine ait sanayi tesislerini yok pahasına satmaya devam ediyor.

15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün akabinde Olağanüstü Hâl (OHÂL) kararnameleri ile işletmesi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen şirketlerin fabrikaları başta olmak üzere bütün varlıkları satılıyor.

Şirketlerin sahipleri mahkeme kararı olmaksızın bütün mal varlıklarının hükûmete yakın şahıslara satılması karşısında veryansın ediyor.


TMSF, NAKSAN PLASTİK’İ YOK PAHASINA SATTI

Nakıboğlu ailesine ait NAKSAN Plastik 8,2 milyar liralık değer biçilmesine rağmen 1,2 milyar liraya satılmıştı. Aile TMSF’ye ihtarname göndererek satışın durdurulmasını talep etmişti. Buna rağmen NAKSAN Plastik’in satılması üzerine Nakıboğlu satışın iptali için TMSF aleyhine dava açmıştı.

TMSF, imtiyazlı hisse sahiplerinin onayı olmaksızın bu defa Royal Halı’ya ait iplik fabrikasını satışa çıkardı. İhale 120 milyon 500 bin muhammen bedelle 28 Haziran ‘da yapılacak.

Fon, Royal Halı ve Naksan Plastik’e ait, Gaziantep 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren halı ipliği üretimi fabrikasına dair gayrimenkul, makine-ekipman, demirbaşlar ve sözleşmelerden oluşan varlığı 120 milyon 500 bin TL muhammen bedelle satacak.

KAPALI ZARF, AÇIK ARTIRMA YÖNTEMİ 

Resmi Gazete’de yayımlanan ilanda şu ifadelere yer verildi: “Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun kayyum olarak atandığı Naksan Plastik ve Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ ve Royal Halı İplik Tekstil Mobilya Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ait mal ve varlıklardan Fon Kurulu Kararı ile oluşturulan ve satışına karar verilen BCF 1 Ticari ve İktisadi Bütünlüğü, 6758 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun’un 19 ve 20’nci maddeleri ile 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 134’üncü maddesi ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Tarafından Ticari ve İktisadi Bütünlük Oluşturan Mahcuzların Satışına İlişkin Yönetmelik kapsamında, kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle cebri icra yoluyla haciz, rehin gibi yasal takyidatlardan ari olarak ihale şartnamesinde belirtilen kayıt ve şartlarla satışa çıkarılmıştır.”

KAPALI ZARF VE AÇIK ARTIRMA YÖNTEMİ 

28 Haziran’da yapılacağı duyurulan ihaleye 27 Haziran’a kadar teklif verilebilecek. İhalede, kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanacak. “Kurul”un onayı ile sonuçlandırılacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ