Saray'ın örtülü ödenek harcaması dört ayda 780 milyon TL oldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kullanılan ve hiçbir şekilde hesap sorulmayan örtülü ödenek harcaması, 2021 yılının ilk dört ayında 780 milyon TL oldu.

AKP iktidarının müteahhitlere aktardığı para 14 milyar TL'yi bulurken, aylık faiz gideri ise 67 milyar TL oldu.

BirGün gazetesinin haberine göre, 'Kapalı istihbarat ve savunma hizmetleri, devletin millî güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle' ilgili kullanılma tanımı yapılan örtülü ödenek harcaması, sadece dört ayda 780 milyon TL oldu. 


Aylara göre dağılımda ise, ocak ayında 267 milyon TL, şubatta 89 milyon TL, martta 371 milyon TL ve nisanda 52 milyon TL bu bütçeden kullanıldı.

AKP iktidarının büyüme modeli olarak benimsediği 'betona yatırım'da da yine bütçeden rekor harcamalar gerçekleştirildi. Müteahhitlere sadece nisan ayında 6.5 milyar TL ödendi. Dört ayda müteahhitlere ödenen para miktarı 14 milyar TL'yi aştı.

Ocakta 46 milyon TL, şubatta 147 milyon TL ve martta 167 milyon TL’yi kira giderleri için harcayan iktidar, nisanda ise 224 milyon 827 bin TL’lik kira harcamasına imza attı. Yılın ilk dört ayındaki kira gideri, 586 milyon TL’ye ulaştı. Kira kaleminden en çok harcama, hizmet binaları ve araç kiraları için gerçekleştirildi. Dört ayda kiralık araçlara 139 milyon TL, hizmet binalarına ise 162 milyon TL ödendi.

AKP’nin ekonomi politikasının bir diğer sonucu, faiz harcamalarında kendisini gösterdi. Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, devletin dört aylık faiz gideri, 67 milyar TL oldu. Faiz için ocakta 21.9 milyar TL, şubatta 12.7 milyar TL, martta 14.2 milyar TL, nisanda da 18.5 milyar TL ödendi. Dört ayda 12.4 milyar TL’lik dolar borcu faizi, 2.1 milyar TL’lik Avro borcu faizi ödemesi yapıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ