‘Sansür yasası çıkarsa, Erdoğan’ın maaşının 141 bin liraya yükseltildiğini yazabilecek miyiz?’

CHP’nin grup toplantısında konuşan Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, AKP- MHP’nin sunduğu ve kamuoyunda ‘sansür yasası’ olarak bilinen yasa teklifine dikkati çekti. Türenç, “Basın yasası deniyor ama hepinizin sesi bu yasanın içinde boğulacak” dedi.
‘CUMHURBAŞKANI’NIN MAAŞI 141 BİN LİRA OLDU’

“Bu şekliyle yasa çıkarılırsa -dün akşam öğrendik- Cumhurbaşkanının maaşının 141 bin liraya yükseltileceğini acaba yazabilecek miyiz?” diyen Türenç’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“AKP ve MHP’nin hazırladığı yeni yasa taslağının iptalinin şart olduğunu sizlere söylemek için geldim. Yalan ve yanışltıcı haberin önlenmesinin hedeflendiği bu çalışmayla aslında halkın sesi kesilecek. Basın yasası deniyor ama hepinizin sesi bu yasanın içinde boğulacak. Halkın gerçeğe ulaşması engellenecek.


‘SADECE GAZETECİLER DEĞİL…’

En büyük endişemiz ve korkumuz masummuş gibi sulan yasa tasarısı ile iktidara karşı eleştirel haber yayınında yasaklamalar gözaltıla tutuklamalarla karşı karşıya kalacağız. Sadece gazeteciler değil. Biz alışığız Silivri’de yatmaya. Ama sizlerin de üstünüzde sallanacak o kılıç. Bu şekliyle yasa çıkarılırsa dün akşam öğrendik cumhurbaşkanının maaşının 141 bin liraya yükseltileceğini acaba yazabilecek miyiz?

‘BASININ ÜZERİNDEKİ ELLER ÇEKİLSİN’

Gelin yanlıştan dönelim. Yapılacaksa seçimden sonra hep beraber oturup öncelikle basın kurumlarının desteği alınarak bu yeni yasa hazırlansın, düzenleme yapılsın ve eğitici kanallarla halkı internet kanallarını eğitelim. Yasama yürütme yargıdan sonraki dördüncü gücün basının üzerindeki eller çekilsin.

‘KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK’ 

Bu vahim çabaların düzenlemenin özgür düşünceye indirilen darbe olduğunu lütfen unutmayın. Bu korku ikliminin otosansürü büyüteceğini unutmayın. Özgür olamayacaksınız. Korkunun ecele faydası yok. Basını cendereye sokanların akıbetini hepiniz gayet iyi biliyorsunuz. Bu yüce çatı altında sizlerden tüm basın adına bu gerçeği hatırlatmayı bir görev biliyorum.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ