Reuters: İsrail Dışişleri'ne 'Türkiye'nin yardıma ihtiyacı olmadığı' söylendi

İsrail Dışişleri Bakanlığı, yangınları Türk yetkililerle ele aldıklarını ama kendilerine Türkiye'nin yardıma ihtiyacının olmadığının söylendiğini belirtti.
 
Türkiye'nin, İsrail'in yangın söndürme çalışmalarına yardım teklifini reddettiği belirtildi. Reuters ajansı, Türkiye'deki yangınlara dair haberinde "İsrail Dışişleri Bakanlığı durumu Türk yetkililerle ele aldığını ama kendilerine Türkiye'nin yardıma ihtiyacının olmadığının söylendiğini belirtti" ifadelerini kullandı.

Aynı haber, gazeteciler Nevşin Mengü ve Ragıp Soylu tarafından da gündeme getirilmişti. Nevşin Mengü dün yaptığı internet yayınında "Haberimin arkasındayım" derken, Ragıp Soylu da bugün Twitter'dan İsrail Büyükelçiliği'nin şu açıklamasını paylaşmıştı: "İsrail, birkaç gün önce gerçekleştirilen bir toplantıda, Türk yetkililere yangınla mücadelede Türkiye’ye yardımda bulunmak için hazır olduğunu aktarmıştır. Türk yetkililer, durumun kontrol altında oldugunu dile getirmiş ve teşekkürlerini sunmuşlardır." 
 
Reuters'ın İsrail Dışişleri'nin açıklamasına da yer verdiği haberinde, yangınların yedinci gününde mücadeleye İspanya ve Hırvatistan'dan gelen uçakların da katıldığı, 'Türkiye'de daha fazla hava desteği için çağrıların ve hükümetin tepkisine yönelik keskin eleştirilerin arttığı' belirtildi.

Habere göre, Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi'nin verilerine göre bu sene normalden üç kat fazla sayıda yangın çıktığı ve Türkiye'de yanan 136 bin hektardan fazla alanın, bütün bir yıl boyunca yanan alandan üç kat fazla olduğu belirtildi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ