Prof. Dr. Ceyhan'dan yüz yüze eğitim uyarısı: Sistemimiz iyice karışacak

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 'Covid-19’a çok benzeyen soğuk algınlığı ve grip vakaları arttıkça, eğitime ara vermeyi teste değil semptoma bağlayan sistemin karışacağını' belirtti.


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 'okulların açık kalacağını' vurgulayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasının ardından "Eğitime ara vermeyi teste değil semptoma bağlayan sistemimiz iyice karışacak” uyarısında bulundu. 

Salgında yüz yüze eğitime ara verilmesi tartışmalarına ilişkin Twitter hesabından açıklama yapan Prof. Dr. Ceyhan, soğuk algınlığı ve grip vakaları arttıkça sistemin karışacağını belirtti. Prof. Dr. Ceyhan, şu ifadeleri kullandı: 


“COVID ile semptomları çok benzeyen soğuk algınlığı ve grip vakaları arttıkça, eğitime ara vermeyi teste değil semptoma bağlayan sistemimiz iyice karışacak. Çözüm: Hızlı tanı testlerinin bir an önce alınıp devreye sokulması. Bu yolla semptom gösteren çocuklarda kısa sürede COVID tanısı konup izolasyon uygulanabilir. Yoksa her gün on binlerce çocuk ya COVID bulaştırırken okula gidecek ya da COVID olmadığı halde grip veya soğuk algınlığı geçiren çocuklar yüzünden eğitime gereksiz yere ara verilecek.”
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ