AKP, İstanbul seçim sonuçlarını kabul etmiyor. Bir bahane ile seçimi usulsüzlük iddiasıyla iptal ettirme peşinde koşan partinin dayanak noktası ise Büyükçekmece seçimleri.
İlçede sahte seçmen yazıldığı iddiasıyla İstanbul seçimlerini iptal ettirme isteminin ardından ilçede İdari Mülkiye Müfettişliği’nin talebiyle polisin kapı kapı gezerek seçmen avına çıktığı belirtiliyor.
Cumhuriyet’ten Leyla Kıraç’ın haberine göre, yaklaşık 200 kişilik polis ekibinin, ilçenin genelinde araştırma yaptığı belirtilirken, soruşturmanın yayılmaması için tutulan tutunağın nüshası verilmeden imzalatılmak istendiği ifade ediliyor.
Haberde yaşanan bir olaydan örnek verilior. Buna göre, üç gündür ilçede kapı kapı dolaşan polis ekipleri önceki gün Metin Çağlayan isimli bir yurttaşın evine gitti.
Eşinin Beylikdüzü’ndeki ikametini aldırdığı için polislerin “Neden ikametini aldırdınız” diye sorduğunu anlatan Çağlayan, “Ben 2 yıl önce evlendim. 1 yıl önce eşimin ikametini aldırdık. Önceki gün polisler evimize geldi. Eşimin nerede olduğunu sorarak neden ikametini buraya aldığımızı sorguladı. Ben de evli insanların beraber oturmasından normal ne olabilir diye yanıt verdim” dedi. Polislerin seçmen kaydına ilişkin soruşturma yaptıklarını kaydeden Metin Çağlayan, “İmzalamamı istedikleri tutanakta resmi bir imza görmediğim için imzalamadım. 3 kişilik ekipten sadece biri kimliğini göstererek organize şubeden olduklarını söyledi. İdari Mülkiye Müfettişliği tarafından yönlendirildiklerini belirttiler. Ancak bu durum bana güvenli gelmediği için savcılığa suç duyurusunda bulundum” diye konuştu.
11 yıldır 19 Mayıs Mahallesi’nde yaşadığını söyleyen Ersin Gürbüz de bir başka örnek.
Evine polisin geldiğini anlatan vatandaş, şunları anlatıyor:
“Babam ve annem 5 ay önce sağlık nedenlerinden dolayı ikametini buradan aldı. Bu nedenle soruşturma yaptıklarını söylediler. İkametleri burada olmadığı için oy kullanmadıklarını belirttik. Tutanak imzalatmak istediler. İmzalamadık.”
AKP’nin Büyükçekmece’de sahte seçmen yazıldığı iddialarına tepki gösteren CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise, seçim öncesi ilçedeki seçmen listelerinin partisinin itirazlarıyla düzeltildiğini söylüyor. “Şimdi bir de Büyükçekmece hikâyesi çıktı. Seçmen listeleri 31 Ocak’ta kesinleşti” diyen Öztrak, “Beyefendiler neredeymiş? Bu usulsüzlük 354 seçmeni kapsıyor. Biz Büyükçekmece’de 764 kişiye itiraz etmişiz. YSK de bu 354 kişinin olduğu 741 kişinin seçmen kaydını bizim itirazımız üzerine silmiş. Olmayan işlerden ciddi senaryolar çıkarılıyor. YSK bu kumpasın parçası olmamalıdır” ifadesini kullanıyor.