‘MGK, muhalefete tehditvari mesaj veriyor, devletin sopasını gösteriyor’

Fikret Bila: ''MGK, iktidarın ekonomi politikasına karşı çıkılmasını “milli güvenlik sorunu sayarım” diyor ki bu açıkça muhalefete tehditvari bir mesaj niteliği taşıyor. İtirazları ortadan kaldırmak için devletin sopasını gösteriyor.''


Askeri çevrelere yakın Ankara gazetecisi ve Halk TV yazarı Fikret Bila, Milli Güvenlik Kurulu’nun iktidarın ekonomi politikasını destek açıklamasının muhalefete yönelik bir tehdit olduğunu yazdı.

MGK’nın iktidarın ekonomi politikalarını uygulatmak gibi bir görevinin olmadığını belirten Bila, ‘MGK bu açıklamasıyla, iktidarın ekonomi politikasına karşı çıkılmasını “milli güvenlik sorunu sayarım” diyor ki bu açıkça muhalefete tehditvari bir mesaj niteliği taşıyor. İtirazları ortadan kaldırmak için devletin sopası da gösteriliyor.’ ifadelerini kullandı.


Fikret Bila şunları yazdı:

Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) görevleri arasında iktidarın ekonomi politikasını uygulatmak gibi bir görevi yoktu.

Son toplantısından sonra yapılan açıklama böyle bir görevi de üstlendiği anlaşıldı.

MGK’nın son bildirisinde şu ifadeye yer verildi:

“Türkiye’nin inşa ettiği sağlam altyapı üzerinde, hedeflerine uygun şekilde yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı ekonomi politikalarını hayata geçirme sürecinde karşılaştığı ve karşılaşabileceği sınamalar ile tehditler değerlendirilmiş, cumhuriyetimizin 100. yılına her alanda olduğu gibi iktisadi olarak da güçlü şekilde ulaşma kararlılığı teyit edilmiştir.”

Bu ifadeden anlaşılıyor ki MGK, iktidarın ekonomi politikasını çok beğenmiş, destekleme kararı almış ve bu politikaya muhalefet edeceklere karşı neler yapılabileceğini değerlendirmiş.

MGK bu açıklamasıyla, iktidarın ekonomi politikasına karşı çıkılmasını “milli güvenlik sorunu sayarım” diyor ki bu açıkça muhalefete tehditvari bir mesaj niteliği taşıyor.Bildiride, komutanların da imzası olduğuna göre iktidarın “değersiz lira, değerli döviz” politikası askeri güçle de desteklenmiş bir politika oluyor.

Demokratik rejimlerde, askerin, polisin, yargının hükümetin ekonomi politikasını desteklemek, muhalefete gözdağı vermek, muhalefetin siyaset alanını daralmak gibi bir görevi olmaz, olamaz.

Halka acı reçete içirmek için devlet gücünün kullanıldığı dönemler olmuştur. Ancak o dönemler demokratik dönemler değildir. Demokrasinin askıya alındığı dönemlerdir.

MGK bildirisi aslında bir süredir fiilen uygulanan devlet gücüyle muhalefeti sınırlama politikasının resmen ilânı anlamı da taşıyor.Muhalefet partilerinin, sivil toplum kuruluşlarının, sendikaların, üniversitelerin, değersiz lira, değerli döviz politikasını itiraz etmeden kabullenmelerini istiyor.Bugün aynı politika yeniden deneniyor.

Bu kez itirazları şimdiden ortadan kaldırmak için devletin sopası da gösteriliyor.

Bu politikaya MGK garantisi verilmesinin başka bir anlamı yok.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ