Metin Cihan’dan Şentop’a mektup: TÜGVA’ya güveniyorsanız bırakın meclis araştırsın

Yayınladığı TÜGVA belgeleriyle gündem belirleyen gazeteci Metin Cihan, TÜGVA’nın araştırılması için TBMM’ye verilen önergeyi reddeden Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a açık mektup yazdı.


Cihan, “TÜGVA’ya ve kendinize güveniyorsanız bırakın meclis araştırsın. Kendinize güvenmiyorsanız istifa edin” dedi.
Torpil listeleri, ordu, emniyet ve yargıda kadrolaşma, kamu malına çökme, uyuşturucu, taciz, kamu görevlilerine baskı, yargıya talimat gibi birçok usulsüzlükle gündeme gelen Türkiye Gençlik Vakfı’nın araştırılması için soru önergesi hazırlayan CHP Milletvekili Alpay Antmen’in önergesi, TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından kabul edilmedi.


Antmen, iade edilen önergesinde şu soruları yöneltmişti:

-TÜGVA, yani Türkiye Gençlik Vakfı yeni paralel devlet midir?

-15 Temmuz hain darbe girişimi ve 250 şehidimiz gerçeği varken neden halen paralel bir yapı kurulmak için uğraşılmaktadır? Yarın yine bu hata ve suçlar yüzünden bir darbe girişimi olsa ve şehitler verilse bunun hesabını kim verecektir?

-Milyonlarca genç devlet memuru olmak için sınavlara girerken, mülakatlarda beklerken TÜGVA’nın torpille kamu kadrolarına yerleştirme yapmasını ahlaki ve hukuki buluyor musunuz?

-Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle; TÜGVA torpiliyle kamuya yerleşmiş kişi sayısı kaçtır? Bunlar hangi kurumlara girmiştir? Bu kişilerin isimleri nedir? Bu kişilerin kamu ile ilişikleri kesilecek midir?

-TÜGVA’ya yapılan başvurular nereye gönderilmektedir? Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na mı gitmektedir? Burada kim ya da kimler bu listeleri değerlendirmektedir?

-TÜGVA’da yaşandığı iddia edilen taciz olayı ile ilgili harekete geçilecek midir yoksa taciz konusu da diğer kanunsuz işe yerleştirmeler gibi örtbas mı edilecektir?
 
‘TÜGVA’YA GÜVENİYORSANIZ BIRAKIN TBMM ARAŞTIRSIN’

Bu önergenin reddedilmesi üzerine gazeteci Metin Cihan, Şentop’a yönelik açık bir mektup yazarak sosyal medya hesabından paylaştı. Cihan, ortalığa saçılan TÜGVA belgelerinin doğru olduğunu belirterek Şentop’tan araştırılmasının önünü açmasını istedi. Mektubunda Şentop’un da TÜGVA eğiticileri arasında yer aldığına dikkat çeken Cihan, “TÜGVA’ya ve kendinize güveniyorsanız, bu organizasyonda bir paralel yapılanma görmüyorsanız, bırakın meclis araştırsın. Kurulacak bir komisyonda bildiğim her şeyi anlatmaya ve edindiğim tüm belgeleri paylaşmaya hazırım. TÜGVA’ya güvenmiyorsanız, kendinizi ayrı tutun ve bırakın TBMM araştırsın. Kendinize güvenmiyorsanız istifa edin” ifadelerine yer verdi.

‘İKİMİZ DE BİLİYORUZ Kİ BELGELERİN DOĞRULUĞU KONUSUNDA SİZİN DE ŞÜPHENİZ YOK’

Mektubunda belgelerin kendisine nasıl ulaştığını, onların birçok gazeteci tarafından teyit edildiğini ve TÜGVA yöneticilerinin de belgelerin kendilerine ait olduğunu kabul ettikleri bilgisine yer veren Cihan, “Sizi buna ikna etmeye çalışıyor gibi görünüyorum ama ikimiz de biliyoruz ki belgelerin doğruluğu konusunda sizin de şüpheniz yok” dedi.
Cihan, “Cemaat yurtları, dini istismar, kamu mallarına çökme, devleti ele geçirme, emniyete orduya sızma, yargıya müdahale, ticari ilişkiler, servet edinme vs TÜGVA’da fazlası var azı yok” diye yazdı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ