Meriç’i geçip mahsur kalan 17 kişi donmamak için acil yardım istedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın insan hakları ihlallerinden kaçan 17 kişi Yunanistan tarafından mahsur kaldı. Aralarında 5’i çocuk ve 4 kadının bulunduğu 17 kişi Meriç Nehri’nin kenarından dünyaya yardım çağrısında bulundu.

Çektikleri videoyla insani yardım çağrısında bulunan Türkiye’den gelen göçmenler, bebeklerin soğuktan donmak üzere olduklarını duyurdu.  Susuzluk, zorlu arazi ile soğuk hava nedeniyle çocuklar ve bebeklerle hareket edemediklerini belirten göçmenler, “Sığınma başvurusunda bulunmak istiyoruz.” diyor.

SOĞUKTA BEBEKLERİN AĞLAMA SESLERİ


Videoya konuşan kadın bir göçmen, “Hayatımız büyük tehlikede. Küçük çocuklarımız da var yanımızda. Bu noktada biran evvel insani yardım istiyoruz” dedi. Konuşma sırasında etraftaki bebeklerin ağlama sesleri videoya girdi.
 
 Turkish Minute’un ulaştığı sığınmacılardan Hasan Bal, havanın çok soğuk olduğunu, grup içindeki özellikle çocukların durumunun çok kötü olduğunu belirtti. Nehri geçerken bazı sığınmacıların suya düşüp ıslandığını bu sebeple soğuktan daha çok etkilendiklerini anlatan Bal, yiyeceklerinin de bitmek üzere olduğunu anlattı. 
 


Gruptaki kişilerin öğretmen, mühendis ve kamu personeli olduğunu anlatan Bal şöyle konuştu:

“Toplamda 17 kişiyiz. Çocuklar hariç herkes hakkında açılmış siyasi davalar var. Gülen Hareketine yakınlık nedeniyle açılan davalar bunlar. Benim cezam kesinleşti örneğin. 7 yıl 15 yıl gibi cezalarla karşı karşıyayız. Yunanistan’dan siyasi sığınma talep ediyoruz. Biran önce yardım gelmezse grubumuzdaki çocuklar hayatını kaybedebilir.” 
 
Haklarındaki siyasi davalarla ilgili tüm kanıtlara sahip olduklarını belirten sığınmacılar biran önce insan hakları örgütleri ve kurtarma ekiplerinin yardıma gelmesini talep ediyor. 
 


Alexandroupoli şehrine yakın bir noktadan bulundukları konumun enlem ve boylamını paylaşan sığınmacıların bekleyişi sürüyor. 
 
Son dönemde Yunanistan’dan geri itilme olaylarının da yaşandığını duyduğunu belirten Bal, böylesi bir durumda uzun yıllar Türkiye’de cezaevinde kalacaklarını, Yunan halkı ve hükümetinden duyarlılık beklediklerini söyledi. 
 
ERDOĞAN’DAN KAÇIYORUZ, SİYASİ SIĞINMA İSTİYORUZ

Yalçın Toker ismindeki bir göçmen ise İngilizce olarak çektiği videoda dünyaya yardım çağrısında bulundu. Yunanistan tarafından bulunduklarını belirten Toker, “Meriç Nehri’ni geçtik ve 01 Aralık itibariyle Yunanistan tarafında bekliyoruz. Toplam 17 kişi (5 çocuk ve bebek, 4 kadın ve 8 erkek). Ne yazık ki susuzluk, zorlu arazi ve soğuk hava nedeniyle çocuklar ve bebeklerle hareket edemiyoruz. Diktatör Erdoğan’dan umutsuzca kaçıyoruz. Siyasi sığınma başvurusunda bulunmak istiyoruz. Nazik ve umutsuzca acil yardıma ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.
 KONUM BİLGİSİ ATTILAR

Dedeağaç (Alexandroupoli) şehrine yakın bir noktadan bulundukları konumun enlem ve boylamını paylaşan sığınmacıların bekleyişi sürüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ