Koca’nın övündüğü ilaç, koronavirüs tedavisinde kullanılmayacak

Sağlık Bakanlığı, Koca'nın tedavi için övdüğü hidroksiklorokin ilacını koronavirüs tedavisinden çıkardı.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, koronavirüs (Covid-19) tedavisi için övünerek açıkladığı hidroksiklorokin ilacı tedavi rehberinden çıkarıldı. Covid-19 tedavi rehberini güncelleyen Sağlık Bakanlığı, etkinliği ve yan etkileri bir süredir tartışılan hidroksiklorokin ilacı, koronavirüs tedavisinde kullanmayacak.

15 Nisan 2020 tarihindeki basın toplantısında hidroksiklorokini dünyada en yaygın kullanan ülkenin Türkiye olduğunu belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bütün vakalara ve şüpheli vakalara hidroksiklorokin başladıklarını, bu ilacın diğer ülkelerde ancak ciddi durumdaki hastalara verilmesine karşılık kendilerinin en erken aşamada kullandıklarını övünerek açıklamış ve tedavideki başarılarını da buna bağlamıştı.


‘1 MİLYON KUTU ALIP DEPOLADIK’

Koca, ”Türkiye tedavide farklı bir yaklaşıma sahip. Hiçbir ülke pozitif, şüpheli tüm vakalarda Hidroksiklorokin ilacını erken dönemde kullanmadı. Biz bu ilaçtan daha vaka görülmeden 1 milyon kutu alıp depoladık. Çin’den getirilen Favipiravir’ini de bizdeki yaklaşımla kullanan ülke yok” demişti.

DSÖ DE ÇIKARDI

DSÖ ise 22 Mayıs 2020 tarihinde Lancet’te yayımlanan bir araştırmayla hem hidroksiklorokinin yan etkilerine hem de Covid-19 tedavisinde herhangi bir etkinliğinin olmadığına ilişkin sonuçlar duyurdu ve ilaç araştırmalarında hidroksiklorokin kullanımını durdurma kararı aldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ