Kayyım pişkinliği! TÜGVA ve TÜRGEV'e para veriyor muyuz, tabii ki veriyoruz

Kayseri'de Erciyes Anadolu Holding'e kayyım atanan Alparslan Baki Ertekin, "TÜRGEV'e para veriyor muyuz? Tabii ki veriyoruz. TÜGVA'ya para veriyor muyuz? Tabii veriyoruz" dedi.

Boydaklar'a aitken 15 Temmuz'dan sonra el konup ismi Erciyes Anadolu olarak değiştirilen holdinge kayyım atanan 'CEO' Alpaslan Baki Ertekin; 2021 yılı finansal sonuçları ve gelecek döneme ait hedef ve stratejilerine ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Sözcü'den Müslüm Evci'nin haberine göre AKP'ye yakınlığıyla bilinen TÜGVA, TÜRGEV ve İlim Yayma Cemiyeti'ne para verdiklerini itiraf eden Ertekin, "Evet, TÜRGEV'e para veriyor muyuz? Tabi ki veriyoruz. TÜGVA'ya para veriyor muyuz? Tabi veriyoruz. TÜGVA'ya vereceğim, TÜRGEV'e vereceğim, İlim Yayma'ya vereceğim. Ama öyle attıkları tuttukları kadar paralar değil. Zaten akıl ve mantıkla uyuşmuyor. Net karın yüzde iki buçuğu diyorum" ifadelerini kullandı.


CHP'Lİ ÇETİN ARIK: PEŞKEŞ ÇEKİLDİĞİNİN İTİRAFIDIR

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Ertekin'in açıklamasına tepki göstererek şöyle dedi:

"Maalesef TMSF'ye devredilen şirketleri arpalık gibi gören iktidar partisi sorularımızı yanıtsız bırakırken, iktidar partisinin kayyım olarak atadığı şahıs da soru işaretlerini gidermek yerine holding bünyesindeki emekçi kardeşlerimizi figüran, basın mensuplarını da izleyici yapıp ucuz bir tiyatro oyununu sahneye koydu.

Kendince hüküm veren bu zat, şark kurnazlığı yapayım derken aslında iddialarımızın doğruluğu, Holding'in AKP'nin arpalığı olduğunu da kabul ediyor. Babasının bağından üzüm bağışlıyormuş gibi ‘TÜRGEV'e verdim, TÜGVA'ya verdim. Yine vereceğim' diyor. Neymiş vergilerden vermiyormuş. Babanın parasını mı veriyorsun? Orası kamunun kontrolünde bir kurum, orası milletin malı. Veriyorsan cebinden ver.

Madem verdiğini kabul ediyorsun ne kadar verdiğini açıkla da Kayseri kamuoyu öğrensin. Bu açıklama kamu kaynaklarının TÜRGEV'e, TÜVGA'ya, İlim Yayma Cemiyetine peşkeş çekildiğinin itirafıdır.”

'20 MİLYON AVROYLA KAYIPLARA KARIŞTI'

CHP'li Arık, geçtiğimiz günlerde de TMSF’ye devredilen, Erciyes Anadolu Holding'in eski CEO'su Ertunç Laçinel’in 20 milyon avroyla kayıplara karıştığını iddia etmişti.

Arık, "Şirketin başına 2016 yılında 5 kişiden oluşan bir kayyım heyeti atandı, kayyımın başına da ‘Ertunç Laçinel’ isminde biri getirilir. Şimdi, Laçinel nerede? Kayseri’nin 20 milyon eurosu nerede? 2018’de Başbakan Binali Yıldırım’a Laçinel’i sordum, 4.5 yıldır yanıt bekliyorum. Ama 20 milyon euroyla kayıp. Holding ise AKP emrinde ve onlar nereye, ne kadar para derse, oraya harcanıyor. Turkuaz medyaya milyonlarca dolar para aktarılmış ama tarafsız yayıncılık yapanlara tek kuruş yok. Holding, AKP’nin arka bahçesi gibi yönetiliyor” ifadelerini kullanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ