‘Kayıpların sorulduğu savcı, ‘Her devletin arka bahçesi olur’ dedi’

DEVA Partili Yeneroğlu, AKP’de milletvekilliği yaptığı 2017 döneminde kaçırılma ve kayıp olayları ile ilgili bir başsavcı ile yaptığı görüşme sırasında, savcının "Her devletin bir arka bahçesi olur" dediğini söyledi.


DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, The World Justice Project’in (WJP) hazırladığı 2021 raporunda yer alan Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde (Rule of Law Index) Türkiye’nin 117. sırada yer almasıyla ilgili, “Özelikle son 3 yıla baktığımız zaman gidişat net. 2019 yılında Türkiye yine geri sıralardaydı ancak her yıl Türkiye daha da geriliyor. Yaşadığımız gerçekliği resmetmişler” yorumunda bulundu. Yeneroğlu, gündemdeki gelişmeleri T24’ten Murat Sabuncu‘ya değerlendirdi.

‘TEMEL HAKLAR KONUSUNDA DA DÜNYANIN EN GERİLERİNDEYİZ’


139 ülke arasında Türkiye’nin ‘hükümet yetkilerinin kısıtlanması’ kategorisinde 134. sırada olduğunu belirten Yeneroğlu, “İktidarın nasıl bir keyfiyetçilik içinde yer aldığını her gün görüyoruz. Bakanlar hakkındaki yolsuzluk iddiaları hakkında oralı bile olmadıklarını, iktidara yakın kurumlarla ilgili endişe verici iddiaların saçıldığı bir dönemde savcıların oralı olmadığı bir ortamdayız” dedi.

‘YARGI İKTİDARIN GÜDÜMÜNDE’

Türkiye’nin hukuk ve adalette gittikçe gerilediğini dile getiren Yeneroğlu, “İktidar yargı üzerinde baskı kuruyor, yargı iktidarın güdümünde” derken aynı zamanda Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nin bunu resmettiğini, Türkiye’deki toplumsal kutuplaşmanın da farklı kesimleri, kendisi dışındaki kesimlere karşı yaşanan adaletsizliklere sessiz kalmaya ittiğini söyledi.

‘İNSAN KAÇIRMA VAKALARI VAR’

Türkiye’de kötü muamelenin sıradanlaştığını, işkencenin yaygınlaştığını ve soruşturulmadığını söyleyen Yeneroğlu, “İnsan kaçırma vakaları var. Bu insanlar sonradan emniyette karakolda ortaya çıkıyorlar. Anayasa Mahkemesi yakın zamanda bir kişinin işkenceyle tecavüz edilerek öldürüldüğüne yönelik karar verdi. Bunları yaşıyoruz bu ülkede. İktidar bu ülkeyi nasıl büyük kötülüklerle karşı karşıya bıraktığının farkında değil” dedi.

BAŞSAVCI ‘HER DEVLETİN BİR ARKA BAHÇESİ OLUR’ DEMİŞ

AKP milletvekili iken insan kaybetme vakalarının üstüne gittiğini söyleyen Yeneroğlu, “Bu insanlar eğer ortaya çıkmadığı takdirde bu meseleyi ciddi manada büyüteceğimi söylemiştim. 3 hafta içerisinde bunların tamamı serbest bırakılmıştı. O konularla ilgili de suç duyurusunda bulunmuştum. O suç duyurularının takip edilmemesi üzerine de bir baş savcıyı makamında ziyaret ettim. Bu ziyaret sırasında başsavcı bana “Her devletin bir arka bahçesi olur’ dedi” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ