"Katliamda Davutoğlu'nun parmağı var"

Müşteki Cuma Ercan, duruşma salonunda aynen bu cümleleri sarfetti.
10 Ekim davasının 2’nci duruşmasının 4’üncü gününde konuşan müşteki Cuma Ercan, dönemin Başbakanı Davutoğlu’nun DAİŞ için “Öfkeli gençler” dediğini hatırlatarak, “Demek ki onun da parmağı vardı” dedi.

10 Ekim Ankara katliamının ikinci duruşması 4’üncü günü verilen aradan sonra devam etti. Ankara Adliyesi 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden duruşmaya çok sayıda müşteki, avukat, tutuklu sanık ve izleyici katıldı. Müşteki ifadeleri sırasında zaman zaman duygusal anlar yaşanırken, kimi zaman fenalaşan müştekiler de oldu.

‘İHMALDEN ÇOK KASIT VAR’


Aranın ardından ifadesi alınan müşteki Ahmet Altun diğer müştekiler gibi, yaşananların ihmal ya da tesadüften çok, kasıt olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “63 tane ihmalden bahsediliyor, bunlar tesadüf mü? Daha çok kasıt gibi geliyor bana. Kimler var bilmiyorum, ama çok daha fazla kişi var bu işin içinde. Zafiyeti olan kamu görevlileri de var, bilinçli olarak yapanlar da vardır. Onlar da yargılanmalı. Bir de neden bu dava sadece IŞİD elemanları üzerinden götürülüyor. Bir sürü ismi olan kişi var, onlar neden yok? O gün bize gaz sıkan polisler bize nefretle bakıyordu. Bu tutumu buradaki polislerde de var aynı şey. Bu piyonların dışında, ihmali ve kastı olan herkesten şikayetçiyim.

‘BU İŞTE DAVUTOĞLU’NUN DA PARMAĞI VAR’

Ardından konuşan müşteki Cuma Ercan da katliamda yaşamını yitiren eşinin barış dışında bir şey istemediğini, bugün de hala barış ihtiyacının olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: “Bu sanıklar kendilerini ele veriyorlar. Bunlardan şikayetçiyim. Ama eksik bunlar, bunların arkadaşları da var. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, ‘bombacıları eylem yapmadan tutuklayamıyoruz’, diyordu. Demek ki elinde listesi vardı. Başka bir konuşmasında ‘öfkeli çocuklar’ diyordu. Demek ki onun da parmağı var. Hatta onun listesinde burada olmayanlar da var. O eksikleri tamamlayıp gelsin.”

‘BU İNSANLAR CUMHURİYET TARİHİNİN EN KANLI KATLİAMINI YAPTI’

Katliamda yaşamını yitiren inşaat işçisi emekçi Erol Ekici’nin ağabeyi müşteki Murteza Ekici de kardeşinin her zaman emekçinin yanında yer aldığını ifade ederek, şunları söyledi: “Bu önde oturan aşağılık, cani insanlar cumhuriyet tarihinin en kanlı katliamını yaptı. Belki en yüksek cezayı alacak, ama ben adalete güvenmiyorum yine de. Bunları yönlendirenleri, ortaya çıkarıp yargılarsanız, gerçekten elinizi öperim.”

Ekinci, ayrıca ana akım basını da eleştirdi. Ekinci şunu söyledi: “TRT Genel Müdürü'nden de şikayetçiyim. Burada 2’inci duruşmayı yapıyoruz, 4’üncü celsedeyiz ama 1 tane haber girmediler.”

İHMALLERİ TEK TEK SAYDI
Bugünün son müşteki ifadesini Mustafa Çeker verdi. Çeker, “Nizip'te bunlar gübre alırken; şüphe oluşuyor, şikâyette bulunuluyor ve hiçbir önlem alınmıyor. Bu kasıttır. Adana'da polis çevirmesinde arabada uyuşturucu çıkıyor, buna rağmen serbest bırakılıyor. Burada kasıt vardır. Miting alanlarında simitçi, sucu, olurdu, biz onların sivil olduğunu bilirdik. Yazık bir tane köfteci vardı. O sivillerin hepsini geri çektiler. Daha sonra patlatıldı. 2. patlamanın sonunda polis geliyor, ama 3. bomba var diyerek ambulansı almıyor. Herkes biliyordu ve bilerek isteyerek bizi katlettiler” şeklinde konuştu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ