​"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilgili kapsamlı bir dosya hazırlanmış"

"İstanbul 1994 yılından bu yana ilk kez kaybedildi; Erdoğan'ın bunu affetmesi mümkün mü?"
Sözcü yazarı Can Ataklı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile ilgili olarak haber kaynağının "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilgili kapsamlı bir dosya hazırlanmış. Bu bomba dosya şu anda Erdoğan'ın masasında duruyormuş" iddiasını aktardı. 

Can Ataklı'nın "Erdoğan'ın masasındaki Topbaş bombası" başlığıyla yayımlanan (29 Nisan 2017) yazısı şöyle: 

Dedikodu


Ankara'daki önemli haber kaynağım aradı yine. Önce “Bir şey soracağım” dedi. “15 Temmuz kalkışması, de ki başarılı olmuştu, darbeciler kimi başbakan yapacaktı?”

Bir an durdum tuzak soru bu. “Valla” dedim ve ekledim; “Bazı isimler geçmişti, örneğin bir eski başbakanın bu göreve getirileceği söylenmişti.”

Ankaralı kaynağım “Yanlış” dedi. “İsmi söylemeyeyim, ama ben de saraydaki kaynaklarımdan yeni öğrendim, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile ilgili kapsamlı bir dosya hazırlanmış. Bu bomba dosya şu anda Erdoğan'ın masasında duruyormuş” diye de ekledi.

Ben de “Kadir Topbaş'la ilgili bazı söylentiler vardı zaten, ayrıca damadı da halen tutuklu, bunun yeni ne hali var ki” diye sordum.

Kaynağım “Haklısın da iş o kadar değil bu kez durum çok ciddi, bütün bilinenler bir rapor haline getirilince hayli önem kazanmış durumda” dedikten sonra anlatmaya başladı. “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı 15 Temmuz yaşandığında Türkiye'de değildi, Amerika'daydı. Aslında daha önce planlanmış bir resmi görevle gitmişti ama darbe gecesinden önce bu iş bitmişti, Topbaş bir gün öncesine bileti olduğu halde dönmedi.” 

Biraz soluklandı ve devam etti; “Topbaş'ın bileti cuma akşamına alınmıştı. Son anda iptal edilerek bilet tarihi cumartesi için değiştirildi. Cumartesi geldiğinde bilet bir kere iptal edildi ve uçuş hattı da değiştirildi. Topbaş Amerika'dan direk gelmek yerine önce Frankfurt'a uçtu, sonra Türkiye'ye geçti.”

Ankaralı kaynağım biletleri alan ve iptal eden kişinin soyadı Çelikbilek olan Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü olduğunu da söyledi.

Bu bilgileri aldıktan sonra “Tamam da bu bilgiler aşağı yukarı biliniyordu, yani 17 Temmuz itibarıyla bu bilgi herkesin elinde vardı. Dosya neden şimdi gündeme gelmiş” diye sordum.

“Eeee” dedi “Referandum sonucu da bunda etkili olmuştur. İstanbul 1994 yılından bu yana ilk kez kaybedildi. Erdoğan'ın bunu affetmesi mümkün mü?”

Ardından da “Şimdi geliyorum Erdoğan'ın masasındaki bomba dosyanın diğer ayrıntılarına” dedikten sonra anlatmaya başladı; “Öğrendiğime göre bu dosyada iki çok önemli ayrıntı varmış. Birincisi ^halen tutuklu olan damadın ailesinden Ahmet Kaymakçı Kadir Topbaş'ın oğlu Hüseyin Topbaş Pensilvanya'da, Fetullah Gülen'in kaldığı malikanenin hemen yanındaki parseli satın almışlar. Neden almışlar ne yapmışlar bir bilgi yok.”

Kaynağım “Şimdi ikincide” dedi ve devam etti; “İSKİ ve İGDAŞ faturalarından toplanan paralar 17‐25 Aralık olayından sonra da Bank Asya'ya yatırılmaya devam etmiş. Ev sahibinin isteği üzerine kiralarını Bank Asya'ya yatırmış olanlara bile operasyon yapılırken en önemli belediyenin hiçbir şey olmamış gibi çok yüklü miktarlardaki paraları Bank Asya'ya yatırılması sarayda elbette hiç hoş karşılanmaz.”

Ankaralı kaynağım “bir de” dedi “Hayri Baraçlı adına dikkat et. Dosyada adı pek çok yerde geçiyor. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri bu kişi. Kavurmacı ailesinin eniştesi de oluyor. Bu kişi üzerinde çok duruyormuş Tayyip Erdoğan.”

Ankaralı kaynağım bunları anlattıktan sonra “İyi de en başta darbeciler kimi başbakan yapacaktı sorusunu neden sordun?” diyordum ki ki hat kesildi. Bir daha da konuşamadık. Hâlâ merak ediyorum “bu isim kim?” diye.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ