İsrail’de tarihi gün: Netanyahu dönemi resmen sona erdi

12 yıllık Netanyahu dönemi bugün yeni hükümetin İsrail Parlemontosu'ndan güvenoyu almasıyla resmen sona erdi.


İsrail'de ülke nüfusunun beşte birini oluşturan Arap vatandaşları temsil eden bir partinin hükümette yer alması bakımından tarihte bir ilk yaşandı.

İsrail’in 12 yıldır başbakanlığını yapan Benyamin Netanyahu’nun görevi, bugün yeni hükümetin İsrail Parlamentosu’ndan güvenoyu almasıyla resmen sona erdi. Netanyahu 23 Mart’ta gerçekleşen genel seçimler sonrası yeni hükümeti kurmakta başarısız olmuş, kendisine muhalif partiler yeni bir hükümet koalisyonu kurmak için 1 Haziran’da anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. Muhalefet liderleri Naftali Bennett ve Yair Lapid’in önderlik ettiği sekiz partili yeni koalisyon hükümetinin en dikkat çekici üyesi İsrail’in Filistinli vatandaşlarını temsil eden Arap Raam partisi oldu.
BAŞBAKANLIK GÖREVİ SIRAYLA ÜSTLENİLECEK

Netanyahu’nun hükümeti kaybetmesinde, sağ Jamina partisi Naftali Bennett’in muhalif kampa geçmesi etkili oldu. Yeni hükümette rotasyonla yapılacak başbakanlık görevini ilk iki yıl 49 yaşındaki Bennett üstlenecek. Koalisyon anlaşmasına göre, Bennett iki yıl sonra yerini Yair Lapid’e bırakacak.

Netanyahu’nun sağcı ve ultra-Ortodoks destekçilerinin Bennett’e “utanç” ve “yalancı” diye bağırdığı gürültülü bir oturumda, parlamento 60-59 gibi çok ince bir çoğunlukla yeni hükümete güven oyu verdi. Böylece İsrail tarihinde ilk kez vatandaşların beşte birini oluşturan Arapları temsil eden bir parti koalisyon ortağı oldu. Raam Partisi başkanı Mansur Abbas’ın başbakan yardımcılıklarından birini üstleneceği kaydediliyor.KIRILGAN BİR KOALİSYON

Netanyahu dönemini sona erdirme ve iki yılda dört kez seçim düzenlenmesine yol açan siyasi tıkanıklığı aşma arzuları dışında çok az ortak noktası olan sol, merkez, sağ ve Arap partilerinden oluşan koalisyonun kırılgan bir birliktelik olduğu yorumları yapılıyor.

İsrail’de en uzun süre başbakanlık yapan kişi olan Netanyahu, 1996’dan 1999’a kadar üç yıl yürüttüğü hükümet başkanlığı görevine on yıl sonra 2009’da yeniden seçildi ve o tarihten beri başbakandı. Son yıllarda hakkındaki yolsuzluk suçlamaları nedeniyle popülerliğinde düşüş yaşadı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ