İkizler anne ve babasının yolunu gözlüyor

​65 yaşında anneanne ikiz torunlarına, hapisteki evlatlarına ve hastanedeki kocasına yetişmeye çalışıyor...
65 yaşında yaşlı bir anneanne.. İkiz bebeklere bakmak, cezaevindeki kızı ve damadını ziyaret etmek, hastanedeki kocasına bakmak zorunda.. Tüm bunların sebebi ise “plaka” üzerinden yapılan bir ihbar..

Şengün ailesinin ikiz kızları 7 aylıkken anne ve babalarından ayrıldılar. Şimdi yeni yeni konuşmaya başlayan ikizler “anne” ve “baba” diyecekken, başka kelimeler öğreniyor, cezaevi ziyaretlerinde anne ve babasına bir yabancı gibi bakıyorlar. 65 yaşındaki anneanneleri, 5 aydır ikizlere bakmak için insanüstü bir çaba sarfediyor. Bir yandan bebekleri büyütmeye, diğer yandan cezaevindeki evlatlarını ziyaret etmeye çalışıyor. Esnaf olan damadının işleri yokluğunda batma noktasına geldi. Kocası ise hastanede ameliyat olmak için gün sayıyor. 
 

PEŞ PEŞE GÖZALTILAR
 

2016 Kasım ayının ilk gününde baba Ersan Şengün İstanbul’daki evinden gözaltına alındı. Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Ersan Şengün’e işkence daha Emniyet Müdürlüğü’nün otoparkında başlamıştı. Polisler otoparkta Ersen Şengün’ü döve döve Emniyet Müdürlüğü’ne sokmuşlardı. 


Ertesi gün polis tekrar Şengün ailesinin evinin kapısındaydı. Bu sefer anne için gelmişlerdi. Kaçmayan ve kaçma şüphesi de olmayan karı-koca, 30 gün gözaltı süresinin tamamı kullanılarak emniyette tutuldular..  

Ancak 20. günde Ersan Şengün’den haber alınabildi. Gözaltına alındığının 20. gününde avukatı görüşebilmiş, otoparkta başlayan işkencenin tüm gözaltı süresince devam ettiği ortaya çıkmıştı. 
 

BEBEKLER SÜTTEN KESİLDİ
 

Daha 7 aylık olan ikizler anne sütüne muhtaçtı. Halkalı’daki evlerinden Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne her gün ikizleri götürmeye çalışıyordu annenne. Bunu bazen yapabiliyor, bazen yapamıyordu. Zaten yetersiz beslenmeden annenin sütü azalıyordu. Bebekler ise yolda perişan oluyorlardı.  Sonunda anne Feyza Şengün’ün beslenme şartları ve psikolojik durumu nedeniyle sütü kesildi. 

Baba Ersan Şengün esnaf, anne ise öğretmendi. Anne çocuk doğurmaya karar verdiğinde öğretmenliği bırakmıştı. 2 senedir öğretmenlik yapmıyordu. Tutukluluk sonrası işyeri sahipsiz kalan Ersan Şengün, batma noktasına geldi. Psikolojik yıkımı, maddi yıkım da izledi. 
 

30 KİLO VERDİ
 

Yaşlı anne ve baba evlatlarını ancak 30 günlük gözaltı süreci bitip adliyeye sevkedildiklerinde görebilmişlerdi. 100 kilo olan Ersan Şengün, gözaltı sürecinde adeta erimişti. Aile evlatlarının tükenmiş halini görünce şoka girdi. Cezaevi ziyaretinde Ersan Şengün, 30 günde 30 kilo verdiğini anlattı. Ailesi Ersan Şengün’ün şu an bir deri bir kemik olduğunu söylüyor. 

Ancak annenin de babanın da asıl yıkımı ikiz çocuklarıyla ilgili. İkizler 7 aylıkken anne ve babalarından ayrıldılar. Aradan geçen 5 ayın ardından şimdi yavaş yavaş konuşmaya başlayan ikizler, “anne-baba” diyecekken hayatlarında bu iki kavram da yok. İki ayda bir yapılan açık görüşte, anne ve babalarına birer yabancı gibi bakıyorlar. 
İkizlere yaşlı anneanne bakmakta zorlanıyor. Dedeleri ise bu hafta ameliyat olmak için hastaneye yatırıldı. 65 yaşındaki anneanne, ikiz çocuklara, cezaevindeki evlatlarına ve ameliyatlı kocasına bakmak durumunda. 
 

SEBEP İHBAR
 

İkizlerin anne ve babasının tutuklanma sebebi ise haklarındaki bir ihbar. İstanbul Emniyeti’ne yapılan ihbarda, Şengün çiftinin ismi bile verilmeden, eşgal ve araç plakası üzerinden haklarında “cemaatçi” ihbarı yapıldı. Ardından polis, başka hiçbir delil toplamaya gerek görmeden plaka üzerinden çifti gözaltına aldı. Haklarındaki iddianamenin aylar geçtikten sonra hazırlandığı öğrenilirken, bir evrak eksikliği nedeniyle mahkeme iddianameyi savcılığa iade etti. 
 

HİÇ OLMAZSA ANNENİN TAHLİYESİ GEREKİYOR
 

Anneanne hiç olmazsa ikizlerin annesinin tahliye olmasını istiyor. Bebeklerin bakımını yapmakta zorlanan anneanne, altında ezildiği yükle kendisi de bakıma muhtaç duruma gelmekten ve çocukların sahipsiz kalmasından endişe ediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ