İkizdere’de doğa katliamı sürüyor: Dere ve şelaleler taşla dolduruldu

İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağına karşı halkın direnişi devam ederken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın “müdahale edilmeyecek” taahhüdünü verdiği dere ve şelaleler taşla dolduruldu.


Yöre halkının direnişine karşın kolluk kuvvetlerinin desteğiyle İkizdere’de taş ocağı açmaya kararlı olan Saray’a yakın müteahhitlerden Cengiz Holding, bölgede doğa katliamını sürdürüyor. Taş ocağı olacak bölgedeki dere ve şelaleler taşla dolduruldu.

İŞ MAKİNELERİ DERELERİ TAŞLA DOLDURDU


Rize İkizdere’de bulunan İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı yapmak isteyen Cengiz İnşaat’a karşı direniş dün de sürdürüldü. İşkencedere’de Cengiz İnşaat’ın iş makinelerinin şelale ve dere yataklarını taşla doldurmasına tepki gösteren köylüler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın proje dosyasında dere ve dere yatağında herhangi bir şekilde müdahale edilmeyeceğine dair resmi taahhüdü olduğunu belirtti.

“DEREDE YAŞAM SONA ERECEK” İSYANI

Şirket yetkilileri ise “Biz döktüğümüz malzemeyi derenin içinden almayı taahhüt ettik. Alacağız. ‘Böyle eğimli bir arazide dereye taş gitmeyecek’ böyle bir mühendislik yok” demekle yetindi. Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’a konuşan köylüler ise “Burada can kalmadıktan sonra alsan ne olur?” dedi.

PATLATILAN DİNAMİTLER EVLERİN DUVARLARINI ÇATLATTI

İşkencedere Vadisi’nin 3 kilometre uzağında bulunan başka bir taşocağında dinamit patlatılması sonrası çevrede bulunan evlerin duvarları çatladı. İkizdere’de direnen köylüler “3 kilometre uzağımızda patlatılan dinamitlerin yarattığı tahribat ortada. Evlerimize komşu kuracağınız taşocağında patlatılan dinamitlerin yaşam alanlarımızı nasıl etkileyeceğini göremiyor musunuz? Bize marjinal diyenlere bir kez daha sesleniyoruz: Biz yaşam alanlarımızı savunuyoruz” dediler.

VEKİLLER KÖYLÜLERE DESTEK VERDİ

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekâroğlu, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ve Rize İl Başkanı Saltuk Deniz doğa nöbetine katılarak direnişçilere destek verdi. Milletvekilleri ve köylüler dere yatağının taşla doldurulmasına tepki gösterdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ