İddia: Çavuşoğlu NATO toplantısında İsveçli mevkidaşına bağırdı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Berlin'deki NATO zirvesinde İsveçli mevkidaşı Ann Linde'a karşı sesini yükselttiği ve 'feminist politikasından' rahatsız olduğunu söylediği öne sürüldü.

Türkiye'den Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusu yapmasına itirazlar gelmeye devam ederken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun hafta sonu gerçekleşen NATO zirvesinde İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde'a karşı sesini yükselttiği iddia edildi.

Reuters'ın haberine göre Çavuşoğlu Berlin'deki toplantıda, Türkiye'nin üyelik tekliflerini kabul etmesi için şartlar öne sürmekle kalmadı, aynı zamanda İsveçli mevkidaşı Ann Linde'ye karşı 'sesini yükseltti.' Üç NATO diplomatı bu anları "utanç verici" olarak niteledi.


Bir başka NATO diplomatı, Berlin'deki Alman Dışişleri Bakanlığı'nda oluşan gergin atmosferi anlatarak, "Bizim için tarihi bir andı ve Çavuşoğlu, Linde'nin 'feminist politikasından' rahatsız olduğunu, bunun çok fazla drama getirdiğini söyledi" dedi. Bu sırada diplomatlar durumu sakinleştirmek için sessizliği tercih etti.

Konunun hassasiyeti nedeniyle isminin açıklanmaması şartıyla konuşan diplomat, "Türk meslektaşımızın ne istediğini, yani gerçekten istediğini anlamaya çalışıyorduk. Utanç vericiydi" dedi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ