HDP: MB’nin yedek anahtarı kimdeyse 128 milyar dolar ondadır

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 'kayıp 128 milyar dolar' tartışmalarına ilişkin "Merkez Bankası'nın yedek anahtarı kimin ise paralar ondadır. Hırsız evin içindeyse kilit işe yaramaz"yorumunu yaptı.


Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin, ‘kayıp 128 milyar dolar’ tartışmalarına ilişkin  “Merkez Bankası’nın yedek anahtarı kimin ise paralar ondadır” yorumunu yaptı. Buldan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘ÜLKE TAM BİR ÇÖKÜŞ YAŞAMAKTA’


“Ekonomik, toplumsal ve salgın krizi halkı canından bezdirmektedir. Bitmek bilmeyen seri krizler nedeniyle ülke tam bir çöküşü yaşamaktadır. 16 Nisan referandumunun dördüncü yılındayız. Parlamentoyu halkın egemenliğinden çıkarıp sarayın egemenliği altına soktular. Adalet saraylarını kelepçe saraylarına çevirdiler. Fabrikalar yerine yeni cezaevlerine çevirdiler. Fabrikalar yerine yeni cezaevleri inşa ettiler.

‘TÜRKİYE AÇIK CEZAEVİ HALİNE GELDİ’

Türkiye bugün açık cezaevi hali yaşamaktadır. Tabii ki bu sonuç şaşırtıcı değil. İmralı’da sürdürülen ağırlaştırılmış tecrit, hukuktan çıkışın bir sonucudur aynı zamanda. Bu hukuksuzluğun devamı olarak kayyum darbesiyle seçme ve seçilme özgürlüğünü de ortadan kaldırdıklarını hep birlikte gördük.

‘PEYNİR GRAMLA, DOMATES TANEYLE, YAĞ BARDAKLA…’

Ülke ekonomisini sarayın paralel ekonomisine dönüştürüp kendilerini ve yandaşlarını kalkındırdılar. Bu iktidar yüzünden TL cumhuriyet tarihinin en büyük değer kaybını yaşamaktadır. Askıda ekmek derken şimdi bayat ekmek satılır hale gelmiştir. İnsanlar peyniri gramla, domatesi taneyle, yağı bardakla alır hale gelmiştir.

‘ÇÜNKÜ BUNLAR DOYMAK BİLMİYOR’

Dün patates dağıtmaya başladılar. İnsanların patates dahi alamayacak hale getirilmesinin bir itirafıdır bu aynı zamanda. İktidar ve yandaşları kasalarla, tonlarla götürürken halkın payına ise sadece gramla hayata tutanmak kalmıştır. Sırf saraylarının ışıkları yansın, her biri 4.6 milyon lira olan lüks araçlar alınsın diye hizmet sektörü ve esnaflar kapanmak zorunda kalmıştır. Satılmadık kamu kurumu ve arazisi bırakılmamıştır. Hafta sonu Cumhurbaşkanı Kararnamesi’yle 12 kamu arazisi daha satışa çıkarıldı. Çünkü bunlar doymak bilmiyorlar. Bunların sistemi aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Emlak Sistemi’dir.

‘MB’NİN YEDEK ANAHTARI KİMDEYSE…’

Merkez Bankası’nın 128 milyar doları yok. Merkez Bankası’nın yedek anahtarı kimin ise paralar ondadır. Hırsız evin içindeyse kilit işe yaramaz

İşsizlik, yoksulluk ve açlık sosyal bir ölümdür. Yüz binlerce kamu çalışanının KHK ile işten atılması aynı zamanda sosyal ölümdür. Son bir yılda 177 bin işçi Kod-29’la işten çıkarıldı, aileleriyle bir milyon insanı açlığa mahkûm ettiler. AKP’li olmayana yurt da yok diyorlar. Yandaş olmayana rahat ve huzur vermeyeceğiz, gün yüzü göstermeyeceğiz diyorlar. Bir yerde zulüm artıyorsa zalimlerin sonu yaklaşıyor demektir. Halk tüm bu zulümleri öyle bir soracak ki felekleri şaşacak.

‘HESAP GÜNÜ YAKLAŞMAKTADIR’  

O hesap günü de yaklaşmaktadır. Sandıktan daha fazla kaçamayacaklar. İktidarlarının son dönemlerini yaşadıklarını onlar da biliyor. Cumhurbaşkanlığı Gidiş Sistemi yolcudur. Sandıklar halkın elindedir, halk da dört gözle o günleri beklemektedir. Bu iktidarın gerçek yüzü bir yıllık pandemi sürecinde görülmüştür.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ