Hasta bebeğiyle gözaltında /Annelere Saldırı

Bebekli bir anneyi daha raporlara rağmen gözaltına aldırıp kilometrelerce uzağa götürdüler.
Annelere Saldırı, bu kez Tekirdağ Savcısı'nın emriyle gerçekleşti. 

Hemşire Ayşe Büyükgezirci, 6 aylık bebeğiyle birlikte Tekirdağ Savcısı Sedat Taş’ın talimatıyla gözaltına alındı.

İki gündür Balıkesir’de soğuk bir nezarethanede tutulan anne ve bebek, bugün zırhlı tutuklu nakil aracıyla Balıkesir’den Tekirdağ’a götürüldü.


İHBARLARLA HEDEF YAPILDI
Ayşe Büyükgezirci, hakkında yapılan bir ihbar nedeniyle hamileyken Kocaeli Savcılığı’nın talimatıyla gözaltına alındı. Problemli bir hamilelik geçiren ve hakkında hiçbir delil bulunmayan Büyükgezirci, haftada üç gün karakola gidip imza vermek suretiyle Adli Kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

BEBEĞİ HASTA
Haftada üç gün karakola gidip imza veren Ayşe Büyükgezirci yaşadığı strese dayanamayarak erken doğum yaptı. Yavuz Selim ismi verilen bebeğin erken doğum nedeniyle ciğerlerinde ödem oluştu ve ciddi kansızlık problemiyle karşılaştı. Hastalığı tedavi aşamasında olan bebeğe, doğduğundan beri her hafta kan iğnesi yapılıyor.  

AYNI SUÇ YENİ SORUŞTURMA
Bebeğin ve annenin tedavisi sürerken Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı da Ayşe Büyükgezirci hakkında soruşturma başlattı. Aynı suçlamayla iki farklı şehirde hakkında soruşturma yürüyen Büyükgezirci’nin avukatı duruma itiraz etti.

Ancak Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı gözaltı kararı çıkardı. Büyükgezirci’nin avukatı, müvekkilinin erken doğum nedeniyle sağlık sorunları yaşadığını, bebeğinin sağlık sorunları ve bakıma muhtaç raporu bulunduğunu, zaten haftada üç gün karakola giderek imza verdiğini, bu nedenle ifadesinin talimatla Balıkesir’den alınması gerektiğini belirterek duruma itiraz etti.

SAVCI GÖRMEZDEN GELDİ
Ancak Tekirdağ Savcısı Sedat Taş, Balıkesir Tıp Fakültesi’nin vermiş olduğu raporları, aynı suçlamayla başka bir şehirde zaten yargılanıyor oluşunu ve adli kontrolün varlığını görmezden gelerek, Ayşe Büyükgezirci’yi gözaltına aldırdı.

BEBEĞİYLE GÖZALTINDA
9 ve 13 yaşlarında iki çocuğu daha bulunan Ayşe Büyükgezirci, 6 aylık bebeği Yavuz Selim’le birlikte gözaltına alınarak iki gün Balıkesir’de nezarethanede tutuldu. Ardından Savcı Sedat Taş’ın talimatıyla, zırhlı tutuklu nakil aracıyla anne ve bebeği Tekirdağ’a götürüldü.

BEBEĞİN DURUMUNDAN ENDİŞE EDİLİYOR
Ciğerlerinde ödem bulunan ve her hafta kan iğnesi yapılması gereken bebeğin soğuk nezarethane şartlarında durumunun daha da kötüleşmesinden endişe ediliyor.  Annenin yeterli beslenememesi ve stres nedeniyle bebeğini beslemekte zorlandığı öğrenildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ