Hablemitoğlu’nun eşi: Bize iletilen herhangi bir şey yok; adalete güvenimizi kaybettik

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Necip Hablemitoğlu suikasti zanlısı Nuri Gökhan Bozkır’ın Türkiye’ye getirildiğini açıkladı. Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu ise, ne kendilerine ne de avukatlarına iletilen bir sürecin olduğunu söyledi.

Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002’de uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmişti.

Suikastın şüphelisi Bozkır, Ukrayna’da 10 Temmuz 2019 tarihinde yakalanmış, itiraz üzerine ev hapsine alınmış; Türkiye’ye iadesi istenmişti.


Star TV-NTV ortak canlı yayınında konuşan Erdoğan, “Nuri Gökhan Bozkır Ukrayna’da saklandığı tespit edildi. Yakalanarak ülkemize getirilmesi konusunda Ukrayna’yla da konuştuk. Bu iş neticelendi” demişti.

Hablemitoğlu, Twitter hesabı üzerinden şunları kaydetti: “Biz canımızdan olup, hayal bile edemeyeceğiniz zor bir 20 yılı tamamladık. Adalete, devlete inancımızı ve güvenimizi kaybettik. Ayrıca ne ailemize, ne avukatımıza iletilen herhangi bir şey yok. Süreci, yaşadıklarımızı bilemezsiniz. O yüzden yorumlarınıza dikkat ediniz…”
   
Ailenin avukatı Ersan Barkın da haberi ilk defa cumhurbaşkanından duyduklarını şu ifadelerle aktardı: “Hablemitoğlu suikastı kapsamında 2019’da Ukrayna’da yakalanan kişinin Türkiye’ye getirildiği ve ifadesinin alındığı hususunda bilgimiz cumhurbaşkanı’nın TV’den açıklamasıyla oldu. Umarız,cinayetin ve ardındaki gücün şüpheye yer bırakmayacak biçimde aydınlanmasına katkısı olur.”
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ